پارگی مینیسک

Contents

پارگی مینیسک

چرا پارگی مینیسک زانو رخ می دهد؟

علائم پارگی مینیسک زانو چیست؟

اینها از شایع ترین سوالاتی هستند که در اغلب افراد از متخصص ارتوپدی می پرسند. بنابراین قصد داریم در این مقاله درباره پارگی مینیسک زانو و علائم آن مطالبی را ارائه نماییم پس در ادامه با ما همراه باشید.

پارگی-مینیسک
پارگی-مینیسک

پارگی مینیسک زانو چیست؟

در حال حاضر پارگی مینیسک از شایع ترین آسیب های ورزشی می باشد که در صورت عدم درمان زودهنگام عوارض ناخوشایندی را برای بیمار به همراه خواهد داشت.

در حالت کلی علت پارگی مینیسک اعمال فشار نادرست به صورت چرخشی بر زانو می باشد و عمدتا در بازی فوتبال رخ می دهد. اما پارگی مینیسک در مشاغل دیگری هم مانند کار در معدن به دلیل چمباتمه زدن های طولانی مدت نیز شایع می باشد.

انواع پارگی مینیسک

عمدتا سه نوع پارگی مینیسک در ورزشکاران مشاهده می شود که صورت پارگی طولی می باشد. شایع ترین انواع پارگی مینیسک عبارتند از: پارگی مینیسک به صورت دسته سطلی، پارگی افقی در سطح مقطع مینیسک، پارگی منقاری و پارگی افقی.

در این میان، پارگی مینیسک دسته سطلی نسبت به انواع دیگر آن شیوع بیشتری دارد.

درمان پارگی مینیسک  نیازمند مهارت بالایی می باشد. دکتر محمدرضا مقیمی متخصص ارتوپدی و جراح ارتوپد این درمان را با تخصص ویژه ای انجام می دهد. جهت مشاوره و رزرو وقت قبلی می توانید با شماره هایی که در داخل سایت است تماس حاصل فرمائید . همچنین می توانید به پیج اینستاگرام ایشان مراجعه کنید.

علائم پارگی مینیسک

اغلب بیماران هنگام پارگی مینیسک دچار درد در زانو می شوند. اما علائم دیگری نیز گاها مشاهده می شود که عبارتند از:

  • احساس سفتی و تورم در زانو
  • قفل شدن زانوها
  • ایجاد محدودیت در دامنه حرکاتی زانوها
  • احساس خالی کردن زانوها

بنابراین در صورتی که علائم اولیه پارگی مینیسک را مشاهده کردید توصیه می شود هر چه سریع تر به متخصص ارتوپد مراجعه نمایید تا از بروز عوارض جدی آن جلوگیری شود.

دلایل پارگی مینیسک زانو

همانطور که می دانید پارگی مینیسک زانو بیشتر در ورزشکاران رخ می دهد. اما به چه دلیلی این اتفاق می افتد؟ دلایل بسیاری برای بروز این مشکل وجود دارد که عبارتند از:

  • در صورتی که فشار بسیار زیادی به زانو وارد شود به خصوص در زمانی که زانو خمیده باشد می تواند منجر به پارگی مینیسک زانو شود.
  • وارد شدن ضربات ناگهانی به زانو در برخی موارد منجر به پارگی مینیسک می گردد و اغلب زمانی این اتفاق رخ می دهد که زانو خمیده باشد یعنی مینیسک نسبت به زانوها برجسته تر باشد.
  • افرادی هم که دچار اضافه وزن هستند نسبت به سایرین بیشتر در معرض خطر مینیسک زانو هستند زیرا افزایش وزن منجر به فرسودگی سریع مینیسک می شود.
  • بلند کردن وزنه های سنگین هم می تواند از دلایل دیگر بروز پارگی مینیسک زانو باشد.

تشخیص پارگی مینیسک زانو

روش های متعددی برای تشخیص پارگی مینیسک وجود دارد که در حال حاضر بهترین روش انجام آرتروگرافی و MRI می باشد.

درمان پارگی مینیسک زانو

روش های مختلفی برای درمان پارگی مینیسک زانو وجود دارد که انتخاب نوع درمان با توجه به تشخیص جراح ارتوپد صورت می گیرد.

همچنین درمان پارگی مینیسک با در نظر گرفتن عواملی مانند محل پارگی و شدت آن متفاوت است. در اغلب موارد ابتدا جراح ارتوپد به کمک ابزاری به نام آرتروسکوپی وارد زانو می شود و شرایط را به طور دقیق بررسی می کند و در صورتی که در ناحیه پارگی خون جریان داشته باشد مینیسک قابل ترمیم است اما در غیر اینصورت مینیسک قابل ترمیم نیست و ممکن است نیاز باشد که متخصص ارتوپدی، مینیسک پاره را خارج نماید.

سایر خدمات دکتر محمدرضا مقیمی جراح ارتوپد در تهران:

تعویض مفصل زانو

تعویض مفصل لگن

درمان آرتروز

تعویض مفصل مچ دست

آرتروسکوپی زانو

دکتر محمدرضا مقیمی

دکتر محمدرضا مقیمی - متخصص ارتوپدی از دانشگاه علوم پزشکی ایران رئیس بخش و گروه ارتوپدی بیمارستان شهدای هفتم تیر وابسته به دانشگاه علوم پزشکی ایران  انجام بیش از پانزده هزار عمل جراحی ارتوپدی انجام بیش از ده هزار مورد عمل جراحی شامل مشکل ترین و پیچیده ترین عملهای ارتوپدی در بیماران تصادفی و مالتیپل تروما در بیمارستان شهدای هفتم تیر مشغول در بخش خصوصی در بیمارستان های مهر و اقبال مشغول انجام بیش از هزار  مورد عمل جراحی تعویض مفصل تا کنون

پاسخ

مدت زمان مطالعه ۴ دقیقه
Call Now Button