پارگی مینیسک

پارگی منیسک یک آسیب شایع زانو است. منیسک یک دیسک لاستیکی C شکل است که زانوی شما در برابر آسیب محافظت می کند. هر زانو دارای دو منیسک است، یکی در لبه بیرونی زانو و دیگری در لبه داخلی. آنها با متعادل کردن وزن شما در سراسر زانو کمک می کنند و زانوی شما را ثابت نگه می دارند. پارگی مینیسک می تواند از درست کار کردن زانوی شما جلوگیری کند. در این مقاله قصد داریم درباره پارگی مینیسک زانو و علائم آن مطالبی را ارائه نماییم پس در ادامه با ما همراه باشید.

Contents

دلایل باعث پارگی منیسک

پارگی مینیسک معمولاً به دلیل پیچش یا چرخش سریع ایجاد می شود، اغلب در حالی که پای شما در حالی که زانوی شما خم شده است، کاشته می شود. پارگی مینیسک ممکن است زمانی رخ دهد که چیزی سنگین بلند می کنید یا ورزش می کنید. با افزایش سن، مینیسک شما ساییده می شود. این باعث می شود که آن راحت تر پاره شود.

در حال حاضر پارگی مینیسک از شایع ترین آسیب های ورزشی می باشد که در صورت عدم درمان زودهنگام عوارض ناخوشایندی را برای بیمار به همراه خواهد داشت.

در حالت کلی علت پارگی مینیسک اعمال فشار نادرست به صورت چرخشی بر زانو می باشد و عمدتا در بازی فوتبال رخ می دهد. اما پارگی مینیسک در مشاغل دیگری هم مانند کار در معدن به دلیل چمباتمه زدن های طولانی مدت نیز شایع می باشد , همانطور که می دانید پارگی مینیسک زانو بیشتر در ورزشکاران رخ می دهد. اما به چه دلیلی این اتفاق می افتد؟ دلایل بسیاری برای بروز این مشکل وجود دارد که عبارتند از:

 • در صورتی که فشار بسیار زیادی به زانو وارد شود به خصوص در زمانی که زانو خمیده باشد می تواند منجر به پارگی مینیسک زانو شود.
 • وارد شدن ضربات ناگهانی به زانو در برخی موارد منجر به پارگی مینیسک می گردد و اغلب زمانی این اتفاق رخ می دهد که زانو خمیده باشد یعنی مینیسک نسبت به زانوها برجسته تر باشد.
 • افرادی هم که دچار اضافه وزن هستند نسبت به سایرین بیشتر در معرض خطر مینیسک زانو هستند زیرا افزایش وزن منجر به فرسودگی سریع مینیسک می شود.
 • بلند کردن وزنه های سنگین هم می تواند از دلایل دیگر بروز پارگی مینیسک زانو باشد.

در مورد تعویض مفصل زانو بیشتر بدانید.

دلایل باعث پارگی منیسک
پارگی-مینیسک

انواع پارگی مینیسک

عمدتا سه نوع پارگی مینیسک در ورزشکاران مشاهده می شود که صورت پارگی طولی می باشد. شایع ترین انواع پارگی مینیسک عبارتند از: پارگی مینیسک به صورت دسته سطلی، پارگی افقی در سطح مقطع مینیسک، پارگی منقاری و پارگی افقی.

در این میان، پارگی مینیسک دسته سطلی نسبت به انواع دیگر آن شیوع بیشتری دارد.

علائم پارگی مینیسک

علائم پارگی منیسک به اندازه پارگی بستگی دارد. پارگی های کوچک ممکن است کمی تورم و کمی درد ایجاد کند. پارگی های بزرگتر معمولا باعث درد، تورم و سفتی بیشتر می شوند. زانو ممکن است گیر کند یا قفل شود. ممکن است راه رفتن سخت باشد.

اغلب بیماران هنگام پارگی مینیسک دچار درد در زانو می شوند. اما علائم دیگری نیز گاها مشاهده می شود که عبارتند از:

 • احساس سفتی و تورم در زانو
 • قفل شدن زانوها
 • ایجاد محدودیت در دامنه حرکاتی زانوها
 • احساس خالی کردن زانوها

بنابراین در صورتی که علائم اولیه پارگی مینیسک را مشاهده کردید توصیه می شود هر چه سریع تر به متخصص ارتوپد مراجعه نمایید تا از بروز عوارض جدی آن جلوگیری شود.

در مورد تعویض مفصل لگن بیشتر بدانید.

تشخیص پارگی مینیسک زانو

پزشک شما در مورد زانوی شما و اینکه چه کار می کنید که به درد می افتد سؤالاتی می پرسد. او به هر دو زانو نگاه می کند و حساسیت و دامنه حرکتی را بررسی می کند و می بیند که زانوی شما چقدر پایدار است. همچنین ممکن است عکس برداری با اشعه ایکس یا ام آر آی انجام دهید.

در کل روش های متعددی برای تشخیص پارگی مینیسک وجود دارد که در حال حاضر بهترین روش انجام آرتروگرافی و MRI می باشد.

درمان پارگی مینیسک زانو

روش های مختلفی برای درمان پارگی مینیسک زانو وجود دارد که انتخاب نوع درمان با توجه به تشخیص جراح ارتوپد صورت می گیرد.

درمان ممکن است شامل استراحت دادن به زانوی شما، استفاده از یخ روی آن، پیچیدن آن با باند کشی و قرار دادن آن بر روی بالش باشد. ممکن است شامل فیزیوتراپی و جراحی نیز باشد. درمان شما به نوع پارگی، محل و میزان جدی بودن آن بستگی دارد. این به سن شما و میزان فعالیت شما نیز بستگی دارد.

انتخاب های شما برای درمان پارگی مینیسک عبارتند از:

     درمان بدون جراحی، استراحت، استفاده از یخ، بستن زانو در یک باند الاستیک، نگه داشتن آن بر روی بالش و انجام فیزیوتراپی است. این انتخاب درمانی ممکن است شامل پوشیدن زانوبند موقت باشد.

 • جراحی برای دوختن پارگی به هم.
 • جراحی برای برداشتن بخش پاره شده منیسک.
 • جراحی برای برداشتن کل منیسک.

هنگام تصمیم گیری در مورد نحوه درمان پارگی منیسک باید به موارد زیادی فکر کنید. این موارد شامل محل پارگی و میزان جدی بودن آن، میزان درد، سن و سطح فعالیت، ترجیح پزشک و زمان وقوع آسیب است. تصمیم گیری در مورد انجام عمل جراحی به انواع علائم و بد بودن آنها بستگی دارد، نه فقط به بزرگی پارگی. ممکن است پارگی بزرگی داشته باشید اما همچنان تصمیم بگیرید که آن را ترمیم نکنید.

ترمیم مینیسک موفقیت آمیزتر است اگر:

 • شما جوان تر هستید. کارشناسان فکر می کنند افراد جوان تر از درمان های بهتری خواهند داشت.
 • پارگی در لبه خارجی منیسک است.
 • ترمیم در چند هفته اول پس از آسیب انجام شود.
درمان پارگی مینیسک زانو

در مورد درمان آرتروز بیشتر بدانید.

کلام آخر

همچنین درمان پارگی مینیسک با در نظر گرفتن عواملی مانند محل پارگی و شدت آن متفاوت است. در اغلب موارد ابتدا جراح ارتوپد به کمک ابزاری به نام آرتروسکوپی وارد زانو می شود و شرایط را به طور دقیق بررسی می کند و در صورتی که در ناحیه پارگی خون جریان داشته باشد مینیسک قابل ترمیم است اما در غیر اینصورت مینیسک قابل ترمیم نیست و ممکن است نیاز باشد که متخصص ارتوپدی، مینیسک پاره را خارج نماید.

در مورد آرتروسکوپی زانو بیشتر بدانید.

سوالات متداول

 

دکتر محمدرضا مقیمی

دکتر محمدرضا مقیمی - متخصص ارتوپدی از دانشگاه علوم پزشکی ایران رئیس بخش و گروه ارتوپدی بیمارستان شهدای هفتم تیر وابسته به دانشگاه علوم پزشکی ایران  انجام بیش از پانزده هزار عمل جراحی ارتوپدی انجام بیش از ده هزار مورد عمل جراحی شامل مشکل ترین و پیچیده ترین عملهای ارتوپدی در بیماران تصادفی و مالتیپل تروما در بیمارستان شهدای هفتم تیر مشغول در بخش خصوصی در بیمارستان های مهر و اقبال مشغول انجام بیش از هزار  مورد عمل جراحی تعویض مفصل تا کنون

One thought on “پارگی مینیسک

 1. دکتر حسن براتی - ژوئن 13, 2023 در 4:41 ق.ظ

  آرتروز زانو به عنوان یک بیماری التهابی مزمن، اغلب با درد، سفتی و کاهش حرکت در زانو همراه است. درمان آرتروز زانو به دو دسته درمان‌های غیر دارویی و درمان‌های دارویی تقسیم می‌شود.

  پاسخ

پاسخ

مدت زمان مطالعه ۷ دقیقه
Call Now Button