هر آنچه که باید در مورد مراقبت های پس از تعویض مفصل زانو بدانید

تعویض مفصل زانو یکی از جراحی هایی است که به منظور اصلاح مشکلات زانو انجام می گردد. در جراحی تعویض مفصل زانو، قسمت هایی از غضروف و استخوان پایین ترین قسمت ران و بالاترین قسمت ساق پا توسط پزشک متخصص با مفصل مصنوعی جایگزین می گردد. در این جراحی، در کنار اهمیت مهارت جراح، مراقبت های بعد از تعویض مفصل زانو تاثیر به سزایی در بهبود مشکل بیمار دارد. لذا در این مقاله سعی شده که در خصوص مراقبت های پس از تعویض مفصل زانو، معایب و مزایای آن پرداخته شود. با ما تا انتها این مقاله همراه باشید.

Contents

تعویض مفصل زانو چیست؟

جراحی تعویض مفصل زانو نوعی جراحی پیچیده می باشد که نیاز است توسط متخصص ارتوپد باتجربه و حاذق انجام گیرد. تعویض مفصل زانو می تواند باعث بهبود درد در بیماران شود و علاوه بر آن می تواند موجب بهبود عملکرد مفاصل زانو شود. در این روش جراح ارتوپد قسمت هایی از مفصل زانو که دچار آسیب دیدگی یا سائیدگی شده باشد را بر می دارد و یک مفصل مصنوعی زانو را جایگزین آن می کند.

پروتزهای مصنوعی مفصل زانو در اندازه های مختلفی ساخته می شوند که متخصص ارتوپدی با توجه به عواملی مانند سن، وزن، اندازه زانو و… بهترین نوع پروتز را برای بیمار استفاده می کند.

چه زمانی از جراحی مفصل زانو استفاده می شود؟

جراحی مفصل زانو در مواقع وجود درد شدید و بی ثباتی زانو در نتیجه شکل گیری آسیب در زانو به وجود می آید. زمانی که درمان هایی نظیر تجویز دارو، ورزش، فیزوتراپی و … موثر واقع نگردد، جراحی آرتروپلاستی یا تعویض مفصل زانو استفاده می گردد.

جراحی تعویض مفصل زانو چیست؟

جراحی تعویض مفصل زانو نوعی جراحی پیچیده می باشد که نیاز است توسط متخصص ارتوپد باتجربه و حاذق انجام گیرد. تعویض مفصل زانو می تواند باعث بهبود درد در بیماران شود و علاوه بر آن می تواند موجب بهبود عملکرد مفاصل زانو شود. در این روش جراح ارتوپد قسمت هایی از مفصل زانو که دچار آسیب دیدگی یا سائیدگی شده باشد را بر می دارد و یک مفصل مصنوعی زانو را جایگزین آن می کند.

پروتزهای مصنوعی مفصل زانو در اندازه های مختلفی ساخته می شوند که متخصص ارتوپدی با توجه به عواملی مانند سن، وزن، اندازه زانو و… بهترین نوع پروتز را برای بیمار استفاده می کند.

به طور کلی جراحی تعویض مفصل زانو به منظور درمان و ایجاد قدرت لازم برای رسیدن به دامنه حرکتی طبیعی مفصل زانو انجام می گردد.

دلایل تعویض مفصل زانو

عمده ترین علت تعویض مفصل زانو وجود درد شدید در زانوها می باشد و اغلب افرادی که نیاز به این جراحی دارند به هنگام راه رفتن، بالا یا پایین رفتن از پله ها و حتی در حالت نشستن هم درد شدیدی در زانوهای خود دارند که جراحی تعویض مفصل زانو می تواند باعث کاهش درد و بهبود کیفیت زندگی بیمار گردد.

مزایای جراحی تعویض مفصل زانو

همان طور که گفته شد جراحی تعویض مفصل زانو در مواقعی که زانو به دلیل افزایش سن یا اعمال ضربه دچار مشکل شده است مورد استفاده قرار می گیرد. این جراحی موجب به کاهش درد و بهبود عملکرد زانو می گردد، همچنین امکان استفاده‌ی آزادانه از زانو و اصلاح عملکرد زانو همانند یک زانو طبیعی را فراهم می کند. جراحی تعویض مفصل زانو به مدت ۱۵ تا ۲۵ سال دوام و اثر بخشی داشته و موجب رهایی بیمار از درد ناشی از آسیب زانو تقریبا تا پایان عمر می گردد.

این جراحی‌ها با بی‌حسی موضعی انجام می‌شوند که بسیاری از مشکلات پس از جراحی در طی آن کاهش می‌یابد.

اقدامات لازم قبل از جراحی تعویض مفصل زانو

بهتر است در صورتی که از داروها یا مکمل های خاصی استفاده می کنید قبل از جراحی تعویض مفصل زانو این موضوع را با جراح ارتوپد خود در میان بگذارید. همچنین اغلب نیاز است تا چند ساعت قبل از عمل ناشتا باشید.

مراقبت-های-پس-از-تعویض-مفصل-زانو

مراقبت های پس از تعویض مفصل زانو

 • پس از جراحی تعویض مفصل زانو نیاز است بیماران نکاتی را رعایت کنند تا بهبودی سریعتر حاصل شود. دکتر محمدرضا مقیمی جراح ارتوپد در تهران نکات زیر را همواره به بیماران خود توصیه می کنند:
 • پس از تعویض مفصل زانو ضروری است که تا زمانی که بیمار توانایی خروج از تخت، استفاده از دستشویی و تحمل درد را داشته باشد، ضروری است که در بیمارستان بستری گردد.
 • بهتر است پیش از جراحی عصا یا واکر مناسبی را برای خود آماده نمایید زیرا تا چند هفته پس از عمل باید با استفاده از عصا یا واکر راه بروید.
 • مصرف آهن و مکمل های ویتامین و آب فراوان توصیه می گردد. ویتامین K و در مواردی که داروهای رقیق کننده خون مانند وارفارین هستند باید قطع گردد.
 • یک روز پس از جراحی تعویض مفصل زانو، بیمار می تواند به آرامی شروع به راه رفتن کند که این موضوع در روند بهبودی تاثیر بسزایی دارد.
 • ضروری است که زخم تمیز و مرتب باشد و پانسمان زخم در زمان مناسب تعویض گردد.
 • حدالامکان سعی شود که اضافه وزن نداشته باشید تا فشار بیشتری به زانو وارد نشود.
 • تا حد امکان سعی کنید از پله ها زیاد بالا و پایین نروید.
 • در خصوص زمان استحمام با پزشک مشورت گردد.
 • بهتر است تا مدتی از توالت فرنگی استفاده نمایید.
 • پانسمان باید به صورت روزانه عوض شود و هنگام استحمام حتما از پانسمان های ضد آب استفاده نمایید.
 • بیمار پس از دو هفته باید با جراح ارتوپد برای معاینه مراجعه نماید و معمولا در همین زمان هم فیزیوتراپی شروع می شود.
 • بعد از جراحی تعویض مفصل زانو در صورت مشاهده زخم و قرمزی و التهاب غیر طبیعی در اطراف زخم حتما به جراح مراجعه گردد.
 • استفاده از یخ و پوشیدن جوراب های مخصوص منجر به کاهش تورم زانوی تحت جراحی می گردد.
 • ضروری است که روش صحیح قرار دادن پا به هنگام خواب حتما توسط جراح پرسیده و رعایت گردد.
 • مصرف خودسرانه داروی آرام بخش ممنوع می باشد. شایان ذکر است که پزشک تمامی داروهای مورد نیاز را تجویز می نماید.
 • از انجام کارهایی که منجر به فشار به زانو می گردد، ضروری است که خودداری گردد.
 • فیزیوتراپی به دلیل تحریک اعصاب موضع موجب بهبود عملکرد و قوای عضلات می گردد. انجام فیزوتراپی بخش بسیار مهمی از درمان می باشد.
 • تا زمان بهبود کامل باید از انجام رانندگی و دوچرخه سواری خودداری گردد.
 • ورزش های تجویزی پزشک ضروری است که انجام گردد.

عوارض جراحی مفصل زانو

تمام جراحی های درمانی در کنار داشتن مزایای درمانی دارای معاینی نیز هستند. برای مثال درد، تورم و عدم بهبود کامل در نتیجه عدم رعایت مراقبت های مناسب پس از جراحی مفصل زانو و عدم انتخاب پزشک متخصص، از مواردی است که ممکن است اتفاق بیافتد. شایان ذکر است که در صورت انتخاب پزشک متخصص و رعایت مراقبت های گفته شده، این عوارض به حداقل کاهش می یابد.

مزایای-تعویض-مفصل-زانو

هزینه جراحی تعویض مفصل زانو

هزینه جراحی مفصل زانو، بسته به درصد حاد بودن مشکل، نوع بیمارستان و دستمزد پزشک متفاوت می باشد. به جهت اطلاع دقیق از هزینه ها الزامی است که با پزشک متخصص مشورت گردد.

نتیجه گیری

جراحی تعویض مفصل زانو از پیچیده ترین عمل های جراحی می باشد که بیمار علاوه بر انتخاب بهترین جراح ارتوپد باید به مراقبت های پس از تعویض مفصل زانو هم دقت نماید تا بهبودی زودتر حاصل شود.

دکتر محمدرضا مقیمی

دکتر محمدرضا مقیمی - متخصص ارتوپدی از دانشگاه علوم پزشکی ایران رئیس بخش و گروه ارتوپدی بیمارستان شهدای هفتم تیر وابسته به دانشگاه علوم پزشکی ایران  انجام بیش از پانزده هزار عمل جراحی ارتوپدی انجام بیش از ده هزار مورد عمل جراحی شامل مشکل ترین و پیچیده ترین عملهای ارتوپدی در بیماران تصادفی و مالتیپل تروما در بیمارستان شهدای هفتم تیر مشغول در بخش خصوصی در بیمارستان های مهر و اقبال مشغول انجام بیش از هزار  مورد عمل جراحی تعویض مفصل تا کنون

پاسخ

مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه
Call Now Button