مراقبت های بعد از پی آر پی زانو | 5 نکته کلیدی

یکی از اتفاقاتی که بیشتر اوقات برای بعضی از افراد رخ می دهد، ایراداتی مربوط به مفاصل زانو می باشد. این مشکلات می توانند علت های مختلفی داشته باشند که متخصص پیشنهاد می کند آن ها را با تکنیک پی آر پی زانو درمان نمایید. درمان پی ار پی زانو جایگزین خوبی برای عمل زانو می باشد که همین موجب شده تا این تکنیک در سال‌های گذشته محبوبیت بسیاری پیدا کند.

مراقبت های بعد از پی آر پی زانو

در درمان پی آر پی (PRP) پلاکت‌های خود بیمار غلظت پیدا کرده است و به او تزریق خواهد شد تا تاندون‌ها، رباط‌ها، عضلات و مفاصل با سرعت زیادتری بهبود پیدا کنند. در هفته‌های نخست بعد از تزریق، پلاکت‌ها برای رشد دوباره بافت تازه در محل تزریق، اثر خود را آغاز خواهد کرد. مراقبت پس از پی آر پی زانو در این پروسه بسیار حائز اهمیت می باشد. اگر دوره نقاهت پس از عمل نگذرد، حرکت زیادتر و وارد کردن وزن بر زانو باعث پخش شدن پلاکت‌ها به سایر نقاط خواهد شد. به همین علت ممکن است هیچگونه درمانی در آسیب زانو ایجد نشود، این مورد به اهمیت بسیار زیاد مراقبت های بعد از پی آر پی زانو اشاره می کند.

مراقبت های بعد از پی آر پی زانو

درمان‌های تزریق پلاسمای سرشار از پلاکت و تزریق سلول‌های بنیادی مسیری مطمئن، طبیعی و تاثیرگذار برای بهبودی درد و مشکل پا و مچ پا هستند. اگر بیماران تمایل به جستجوی این درمان‌ها داشتید، اطمینان حاصل کنید که با انجام دادن این توصیه ها، از کاربردهای زیاد این تکنیک بهبود دهنده زندگی بهره‌مند شوید.

استفاده از ابزارهای کمکی برای پیاده‌روی

استفاده از وسایل کمکی برای پیاده روی همچون عصا یا واکر در حین پروسه بهبودی 2 هفته‌ای پس از تزریق PRP پیشنهاد می‌شود. در حین این زمان، مقداری درد و تورم طبیعی می باشد، بنابراین حفظ تعادل در قسمت تحت درمان بدون کمک عصا دشوار می باشد. گاهی دور از فکر نیست که نشود زانو را حرکت داد، زیرا امکان دارد ناحیه آسیب‌دیده با پوشش فشاری یا زانوبند پوشـانده شـده باشد. استفاده از عصا در راه رفـتن و انجام فعالیت‌های عادی کمک زیادی خواهد کرد. آن‌ها همینطور خواهند توانست تعادل را بوجود آورند و وزن مفصل ها یا رباط‌های آسیب‌ خورده را حفظ نمایند تا بتوان بهبودی به آرامی بدست آورد. برای اینکه از انواع آسیب های زانو رهایی پیدا کنید و به راحتی و بدون درد راه بروید توصیه خواهیم کرد زیر نظر پزشک متخصص ورزش کنید.

کمک گرفتن از کمپرس سرد یا گرم روی قسمت درمان شده

جدا از درد، التهاب یکی از متداول‌ترین عوارض جانبی پی آر پی زانو و در چند روز نخست بعد از تزریق روی حرکت اثر خواهد گذاشت. کیسه یخ برای کم شدن تورم در دور ناحیه  شده درمان گزینه مناسبی خواهد بود. سرما درمانی برای کم شدن جریان خون مفید و خواهد توانست درد و التهاب را به کمترین میزان برساند. اگر پس از تزریق PRP دچار انقباض مفاصل شدید، از کمپرس گرم بر روی زانو استفاده نمایید. برخلاف سرما درمانی، گرما معمولا گردش خون را زیاد خواهد کرد که برای بهبود مفاصل یا تاندون‌ها و به کمترین میزان خود رسـاندن اسپاسم عضلانی مفید می باشد.

مراقبت های بعد از پی آر پی زانو با کاهش شدید فعالیت‌های روزانه

به غیر از پیاده‌روی، معمولا به بیماران پیشنهاد خواهد شد که بعد از تزریق پی آر پی از کارهای سنگین دیگر پرهیز کنند. ایده آل می باشد که مفاصل تحت جراحی پی آر پی برای چندین هفته استراحت نمایند. انجام ورزش یا کارهایی که امکان دارد آن‌ها را تحت فشار قرار دهد باید محدود نمود. احتمالا بشود در عرض 2 الی 3 هفته بعد از درمان، ورزش‌های کم تاثیر همچون یوگای آهسته، پیاده‌روی با سرعت زیاد و حرکات کششی انجام داد. کار‌های سبک همچون دویدن، دوچرخه سواری و شنا را معمولا پس از هفته چهارم الی ششم باید انجام داد.

برخی از مراقبت های بعد از پی آر پی زانو

همان طور که نخست اشاره کردیم این تکنیک درمانی از امن ترین تکنیک هایی می باشد که استفاده می شود، با این وجود برای رسیدن به نتایح بهتر پیشنهاد خواهد شد تا به مراقبت های بعد از پی آر پی زانو توجه بیشتری کنید؛ این مراقبت ها عبارت اند از:

 • تا 1 هفته پیش و پس از پی آر پی از استعمال دخانیات، الکل و هر نوع مواد مخدر پرهیز نمایید.
 • بعد از عمل به مدت 48 ساعت از آرایش کردن پرهیز نمایید.
 • پس از انجام جراحی از مصرف داروهای رقیق‌کننده ‌ی خون همچون وارفارین، آسپیرین، ویتامین C و E خودداری نمایید.
 • اصلا ناحیه تزریق را ماساژ ندهید.
 • برای پیشگیری و کاهش حجم کلبودی تا 2 روز از کمپرس یخ استفاده نمایید.
 • توجه نمایید که در معرض نور مستقیم خورشید قرار نگیرید.
 • از استحمام کردن در روز های نخست پرهیز نمایید.
 • برای 2 هفته حتما از کرم ضد افتاب استفاده نمایید.
 • از انجام هر مورد ورزش سنگین پرهیز نمایید
 • پس از درمان از مصرف داروهای ضدالتهاب غیراستروئیدی پیشگیری نمایید، زیرا این دارو ها خواهد توانست ماندگاری درمان را پایین آورد.
 • امکان دارد تا چند روزی راه رفتن برای شما اذیت کننده باشد، برای پیشگیری از فشار به زانو از یک اهرم کمک کننده استفاده نمایید.

مراقبت های بعد از پی ار پی زانو، استراحت بعد از پی ار پی زانو

مراقبت های بعد از پی آر پی زانو

مناسب است بین 24 الی 72 ساعت پس از پی ار پی زانو استراحت نمایید و وزن گذاری نداشته باشد. تا ۲۴ ساعت پس از PRP زانو حمام نکنید. انجام فیزیوتراپی درست پس از پی آر پی زانو باعث کم شدن درد پس از این دوره می شود. البته یکی از مراقبت های بعد از  پی آر پی زانو ماساژ یخ پس از آن است که باید هر ۸ ساعت مجددا تکرار شود. بهتر است روز پس از پی آر پی از مسکن استفاده ننمایید و اگر احساس درد می کنید از استامینافن یا استامینافن کدئین مصرف کنید. در تجربیات ما ترکیب پی آر پی زانو و طب سوزنی و لیزر درمانی همزمان با ورزش بهترین درمان غیر جراحی بیماری های زانو و مخصوصا آرتروز زانو است.

متداول ‌ترین مریضی هایی که پی آر پی در آن‌ها استفاده می شود، عبارت‌اند از:

 • آرتروز درجه 1 الی 3
 • منیسک  زانو در پارگی درجه 2 و 3
 • پارگی رباط صلیبی زانو همچون A.C.L به نحوی ناکامل پی آر پی زانو بسیار درمان پذیر می باشد.
 • درمان درد زانو جوانان با انجام پی آر پی زانو
 • درمان تاندونیت های شانه و دردهای مزمن
 • آرنج تنیس بازان که به درمان مقاومت دارند
 • همینطور پی آر پی در درمان خار پاشنه هم تاثیرگذار می باشد

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد آرتروسکوپی زانو بر روی لینک کلیک کنید.

دکتر محمدرضا مقیمی

دکتر محمدرضا مقیمی - متخصص ارتوپدی از دانشگاه علوم پزشکی ایران رئیس بخش و گروه ارتوپدی بیمارستان شهدای هفتم تیر وابسته به دانشگاه علوم پزشکی ایران  انجام بیش از پانزده هزار عمل جراحی ارتوپدی انجام بیش از ده هزار مورد عمل جراحی شامل مشکل ترین و پیچیده ترین عملهای ارتوپدی در بیماران تصادفی و مالتیپل تروما در بیمارستان شهدای هفتم تیر مشغول در بخش خصوصی در بیمارستان های مهر و اقبال مشغول انجام بیش از هزار  مورد عمل جراحی تعویض مفصل تا کنون

3 thoughts on “مراقبت های بعد از پی آر پی زانو | 5 نکته کلیدی

 1. Hamed tak - ۱۹ مرداد ۱۴۰۲ در ۱۱:۳۷

  سلام وقت بخیر.
  ۳ روز میشه از انجام پی‌ارپی میگذره
  میشه الان رانندگی کرد مشکلی پیش نمیاد ؟

  پاسخ
 2. الهام - ۱۹ مرداد ۱۴۰۲ در ۲۰:۳۸

  سلام خواهر من ۵۰ ساعت از پی ار پی جلسه اول گذشته،ما کیسه آب گرم روی زانو گذاشتیم تورم پیدا کرد،آیا مشکلی ایجاد میکنه براش

  پاسخ
  • دکتر محمدرضا مقیمی - ۲ شهریور ۱۴۰۲ در ۰۹:۱۹

   لطفا برای دریافت تایم مشاوره با تلفن: ۷۹۱۸۴۰۰۰ و ۷۱۷۲۳ تماس بگیرید

   پاسخ

پاسخ

چهار × دو =

مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه
Call Now Button