مراقبت های بعد از تعویض مفصل لگن

Contents

مراقبت های بعد از تعویض مفصل لگن

تعویض مفصل لگن

تعویض مفصل لگن نوعی جراحی پیچیده می باشد که در آن بخشی از مفصل آسیب دیده لگن یا ران جدا می شود و با یک مفصل مصنوعی جایگزین می گردد. این جراحی معمولا زمان نیاز است که مفصل لگن طوری آسیب دیده باشد که موجب بروز درد و کاهعش تحرک در بیمار شود.

همچنین به دلیل اینکه این جراحی بسیار پیچیده می باشد توصیه می شود ابتدا روش های غیرجراحی مانند انجام فیزیوتراپی برای بیمار تجویز شود و در صورتی که این روش ها موثر واقع نشدند لازم است جراحی تعویض مفصل لگن توسط بهترین جراح ارتوپد انجام گیرد.

مراقبت های بعد از تعویض مفصل لگن
مراقبت های بعد از تعویض مفصل لگن

نحوه جراحی تعویض مفصل لگن

این جراحی معمولا تحت بیهوشی عمومی یا اپیدورال انجام می شود. در این جراحی  متخصص ارتوپدی از طریق ایجاد برش بر روی ران بیمار، بخشی از مفصل آسیب دیده لگن را بر می دارد و به جای آن یک پروتز مصنوعی را قرار می دهد.

گاهی نیاز است بیمار قبل از جراحی تعویض مفصل لگن وزن خود را کاهش دهد یا مصرف برخی داروهای رقیق کننده خون مانند آسپرین را از چند هفته قبل از جراحی قطع نماید.

جراحی تعویض مفصل لگن  نیازمند مهارت بالایی می باشد. دکتر محمدرضا مقیمی متخصص ارتوپدی و جراح ارتوپد این جراحی را با تخصص ویژه ای انجام می دهد. جهت مشاوره و رزرو وقت قبلی می توانید با شماره هایی که در داخل سایت است تماس حاصل فرمائید . همچنین می توانید به پیج اینستاگرام ایشان مراجعه کنید.

مراقبت های بعد از تعویض مفصل لگن

طول دوره نقاحت پس از جراحی تعویض مفصل لگن به شرایط بیمار و رعایت مراقبت های بعد از تعویض مفصل لگن وابسته می باشد. مهمترین اقدامات پس از این جراحی به شرح زیر هستند:

1- پس از جراحی تعویض مفصل لگن بیشترین احتیاط مربوط به نحوه قرارگیری صحیح لگن جهت جلوگیری از بروز آسیب به آن می باشد. به این منظور نیاز است بیمار باید به هنگام خم شدن، چرخش لگن به داخل یا خارج و نزدیک شدن دو لگن به یکدیگر دقت لازم را داشته باشد.

2- پس از تعویض مفصل لگن انجام دادن فیزیوتراپی به تقویت عضلات مفاصل کمک بسزایی می کند. همچنین انجام فعالیت هایی مانند شنا و پیاده روی آهسته به بیماران توصیه می شود.

3- بهتر است پس از جراحی یکی از نزدیکان بیمار تا چند روز مراقب او باشد.

4- داروهای تجویز شده توسط متخصص ارتوپد را جهت تسکین درد به موقع مصرف نمایید.

5- تا زمان بهبودی کامل نیاز است تا مدتی از عصا یا واکر به هنگام راه رفتن استفاده نمایید بنابراین لین وسایل را قبل از جراحی تعویض مفصل لگن آماده کنید.

6- تا زمان بهبودی از بالا و پایین رفتن از پله ها اجتناب کنید.

7- به هنگام خوابیدن بهتر است یک بالشت میان پاهای خود قرار دهید.

8- رژیم غذایی مناسب و مصرف مکمل های آهن برای بهبود سریعتر نیز توصیه می شود.

نتیجه گیری

درصد موفقیت در جراحی تعویض مفصل لگن بسیار بالاست البته رعایت مراقبت های بعد از تعویض مفصل لگن در میزان موفقیت آن بی تاثیر نیست. بنابراین در این مقاله سعی کردیم اقدامات ضروری پس از این جراحی را مورد بررسی قرار دهیم.

سایر خدمات دکتر محمدرضا مقیمی متخصص ارتوپدی در تهران:

تعویض مفصل زانو

اصلاح زانوی پرانتزی

آرتروسکوپی زانو

دکتر محمدرضا مقیمی

دکتر محمدرضا مقیمی - متخصص ارتوپدی از دانشگاه علوم پزشکی ایران رئیس بخش و گروه ارتوپدی بیمارستان شهدای هفتم تیر وابسته به دانشگاه علوم پزشکی ایران  انجام بیش از پانزده هزار عمل جراحی ارتوپدی انجام بیش از ده هزار مورد عمل جراحی شامل مشکل ترین و پیچیده ترین عملهای ارتوپدی در بیماران تصادفی و مالتیپل تروما در بیمارستان شهدای هفتم تیر مشغول در بخش خصوصی در بیمارستان های مهر و اقبال مشغول انجام بیش از هزار  مورد عمل جراحی تعویض مفصل تا کنون

پاسخ

مدت زمان مطالعه ۳ دقیقه
Call Now Button