علت آرتروز

علت آرتروز چیست؟ آرتروز دست و پا به چه دلایلی بروز پیدا می‌کند؟ دلایل آرتروز زانو چیست؟ چکار کنیم آرتروز نگیریم؟ علت آرتروز زانو در جوانی چیست؟

بیماری آرتروز شامل از بین رفتن تدریجی غضروف مفاصل است که در اثر عوامل مختلفی می‌تواند بروز پیدا کند. در واقع، انتهای استخوان‌ها درون مفاصل پوشیده از غضروف قرار گرفته است که بسیار صاف و صیقلی بوده و سطح آن توسط مایعی لزج مانند سفید تخم مرغ به نام مایع سینوویال پوشانده شده است. وجود این مایع لزج سبب می‌شود حرکات مفاصل کاملا نرم، روان و بدون درد بوده و در صورتی که تمام یا بخشی از این غضروف از بین برود، آرتروز ایجاد شده و باعث درد هنگام حرکات مفاصل می‌شود.

بنابراین شایع ترین علائم آرتروز درد در هنگام حرکات مفاصل است. در ابتدا که غضروف مفصلی به طور کامل از بین نرفته است، درد فقط هنگام فعالیت ایجاد شده ولی با پیشرفت آرتروز درد در مفاصل نیز دائمی خواهد شد.

دلایل آرتروز

علت بروز بیماری آرتروز چیست؟

همانطور که گفته شد آرتروز به معنای نازک شدن ، تخریب و از بین رفتن تدریجی غضروف مفصلی است. این بیماری در اثر عوامل و دلایل مختلفی مانند دلایل گفته شده در زیر بروز پیدا می‌کند:

  • افزایش سن
  • وزن زیاد
  • سابقه فامیلی و ژنتیکی
  • سابقه ضربه به مفصل یا شکستگی های داخل مفصلی
  • وارد آمدن فشار زیاد به غضروف مفصلی مثل مشاغل سخت
  • انحراف محور طبیعی مفصل مثلآ زانوی پرانتزی یا زانوی ضربدری

از بین همه علل و عوامل گفته شده، شایع‌ترین علت بروز آتروز را می‌توان افزایش سن در نظر گرفت. از سن ۴۰ سالگی به بعد به تدریج روند پیرشدن سلول‌های غضروفی آغاز شده و طی سالیان بعد با از بین رفتن این سلول‌ها ضخامت لایه غضروف مفصلی کم شده و به تدریج درد ظاهر می‌شود. در نهایت لایه غضروفی به طور کامل از بین رفته و استخوان زیر آن مشخص می‌شود و با حرکت مفصل استخوان روی استخوان سائیده شده و درد ناشی از آن، شدید و دائمی می شود. از بین رفتن غضروف مفصلی در ابتدا به یک ناحیه محدود بوده و کم کم وسیع‌تر شده و گسترش می‌یابد.

راههای پیشگیری از آرتروز زانو

برای پیشگیری از آرتروز زانو، راهکارهای متعددی وجود دارد که در ادامه به آن‌ها پرداخته‌ایم:

۱ – ورزش کردن منظم و تقویت عضلات پاها به ویژه عضلات چهارسر ران که هم در منزل و هم در باشگاه قابل انجام است.

۲ – کم کردن فشار و استرس روی زانوها مثل پرهیز از نشستن بصورت دو زانو و چهار زانو و چمباتمه  ، پرهیز از بالا و پایین رفتن زیاد از پله،  پرهیز از ایستادن های طولانی،  استفاده از دستشویی فرنگی و خواندن نماز بصورت نشسته روی صندلی

۳ – کم کردن وزن و رساندن وزن به حد نرمال یا قابل قبول

۴ – اصلاح دفرمیتی زانو در صورت وجود مثل زانوی پرانتزی یا زانوی ضربدری

۵ – درمان پوکی استخوان و کمبود ویتامین D و کلسیم و املاح بدن

۷ – انجام PRP زانو بصورت سالی یکبار میتواند در بازسازی غضروف مفصلی و پیشگیری از آرتروز زانو موثر باشد.

علت زانودرد و آرتروز زانو در جوانی چیست؟

زانو درد و آرتروز مفصل زانو از جمله بیماری‌ها و عوارض شایع دوران پیری و میانسالی است، اما برای برخی از افراد نیز این احتمال وجود دارد که در دوران جوانی و یا بازه سنی کمتر از چهل سالگی به این بیماری مبتلا شده و زانودرد را تجربه کنند. البته هر زانودردی نیز، آرتروز زانو نبوده بلکه این بیماری با درد شدید در زانو همراه بوده و فرد مبتلا به این عارضه، زانوی خود را به سختی می‌تواند حرکت دهد.

سابقه ارثی، ورزش های سنگین، اضافه وزن، پارگی رباط زانو و … از جمله دلایل شایع بروز آرتروز زانو در جوانی است که معمولا با علائمی شامل تورم و احساس گرما در ناحیه زانو، عدم امکان حرکت زانو، خشکی و سفتی مفصل زانو، احساس درد و ناراحتی و … همراه است.

نتیجه گیری

بیماری آرتروز می تواند سبب بروز درد شدید به هنگام حرکت شود و زندگی طبیعی فرد را دچار اختلال کند بنابراین توصیه می شود در صورت ابتلا به این بیماری به متخصص ارتوپد برای درمان آرتروز مراجعه نمایید.

دکتر محمدرضا مقیمی

دکتر محمدرضا مقیمی - متخصص ارتوپدی از دانشگاه علوم پزشکی ایران رئیس بخش و گروه ارتوپدی بیمارستان شهدای هفتم تیر وابسته به دانشگاه علوم پزشکی ایران  انجام بیش از پانزده هزار عمل جراحی ارتوپدی انجام بیش از ده هزار مورد عمل جراحی شامل مشکل ترین و پیچیده ترین عملهای ارتوپدی در بیماران تصادفی و مالتیپل تروما در بیمارستان شهدای هفتم تیر مشغول در بخش خصوصی در بیمارستان های مهر و اقبال مشغول انجام بیش از هزار  مورد عمل جراحی تعویض مفصل تا کنون

پاسخ

چهار × یک =

مدت زمان مطالعه ۴ دقیقه
Call Now Button