شکستگی مزمن یا یونیون

با روش های نوین درمانی موجود، اکثر استخوان های شکسته بدون هیچ مشکلی بهبود می یابند. پس از درمان استخوان شکسته، چند ماه طول می کشد تا بافت استخوانی جدید ایجاد شود و شروع به اتصال به قطعات شکسته شود. در برخی موارد، استخوان‌های شکسته حتی پس از درمان بهبود نمی‌یابند و این شکستگی به عنوان شکستگی بدون جوش در نظر گرفته می‌شود. این یک شکستگی است که در آن استخوان شکسته زمان بیشتری برای بهبودی نیاز دارد. با ما تا انتهای مقاله همراه باشید تا بیشتر در مورد شکستگی مزمن یا یونیون بدانید.

Contents

انواع شکستگی بدون جوش چیست؟

انواع مختلفی از شکستگی مزمن یا یونیون وجود دارد که عبارتند از:

 • جوش نخوردن سپتیک ناشی از عفونت
 • آرتروز کاذب
 • جوش نخوردن هیپرتروفیک ناشی از پایداری ناکافی یا تشکیل پینه فراوان
 • جوش نخوردن آتروفیک ناشی از بی حرکتی و خون رسانی ناکافی
 • جوش نخوردن الیگوتروفیک

با روش های نوین درمانی موجود، اکثر استخوان های شکسته بدون هیچ مشکلی بهبود می یابند. پس از درمان استخوان شکسته، چند ماه طول می کشد تا بافت استخوانی جدید ایجاد شود و شروع به اتصال به قطعات شکسته شود. در برخی موارد، استخوان‌های شکسته حتی پس از درمان بهبود نمی‌یابند و این شکستگی به عنوان شکستگی بدون جوش در نظر گرفته می‌شود. در مورد درمان روماتیسم مفصلی بیشتر بدانید.

بهترین دکتر جوش نخوردن استخوان

انواع مختلفی از عدم جوش خوردن بر اساس عوامل مختلفی طبقه بندی می شوند که عبارتند از:

 • جوش نخوردن سپتیک ناشی از عفونت
 • آرتروز کاذب
 • جوش نخوردن هیپرتروفیک ناشی از پایداری ناکافی یا تشکیل پینه فراوان است
 • جوش نخوردن آتروفیک ناشی از بی حرکتی و خون رسانی ناکافی است
 • جوش نخوردن الیگوتروفیک
 • درمان شکستگی مزمن یا یونیون

جوش نخوردن را می توان به صورت جراحی و غیر جراحی درمان کرد زیرا مزایا و معایب خود را دارند. ممکن است بیش از یک گزینه مناسب باشد. لذا در صورت وجود جوش نخوردن مزمن ضروری است که با پزشک متخصص مشاوره شود و در مورد مزایا و خطرات آن با متخصص ارتوپد مشورت کنید. در مورد درمان صافی کف پا بیشتر بدانید.

درمان غیر جراحی شکستگی مزمن یا یونیون

برخی از شکستگی های جوش نخورده را می توان به صورت غیر جراحی درمان کرد. تحریک استخوان یک درمان غیرجراحی رایج برای جوش نخوردن است. این روش شامل ارسال امواج الکترومغناطیسی اولتراسونیک یا پالسی از طریق دستگاه‌های کوچکی است که روند بهبودی را تحریک می‌کنند. محرک روزانه حدود 20 دقیقه تا چند ساعت روی پوست در ناحیه جوش نخورده قرار می گیرد. این درمان تنها در صورتی موثر خواهد بود که هر روز استفاده شود.

هزینه درمان شکستگی استخوان

درمان جراحی برای عدم جوش خوردن

زمانی که درمان غیرجراحی برای جوش نخوردن با شکست مواجه شود، جراحی لازم است. گاهی ممکن است زمانی که جراحی اول شکست خورده نیاز به جراحی دوم باشد. درمان جراحی برای جوش نخوردن شامل پیوند استخوان یا جایگزین پیوند استخوان، تثبیت داخلی و تثبیت خارجی است.

روش های درمان جوش نخوردن مزمن

پیوند استخوان: این روشی است که در آن یک استخوان از قسمت دیگری از بدن شما گرفته می شود تا روند ترمیم استخوان را تحریک کند. پیوند استخوان به ایجاد ساختاری که در آن استخوان جدید رشد می کند کمک می کند. پیوند استخوان فواید دیگری نیز دارد زیرا سلول‌های استخوانی تازه و مواد شیمیایی را که به طور طبیعی در بدن برای بهبود استخوان لازم است، فراهم می‌کند. مقدار استخوان استخراج شده از قسمت دیگر هیچ مشکل عملکردی، ساختاری یا زیبایی ایجاد نمی کند.

آلوگرافت (گرافت استخوان جسد): آلوگرافت روشی است که در آن استخوان مورد نیاز از یک اهدا کننده فوت شده یا یک جسد گرفته می شود. این پیوند استخوان جسد پردازش و استریل می شود و در بانک بافت ذخیره می شود.

جایگزین‌های پیوند استخوان ویا استئوبیولوژیک‌ها: مانند آلوگرافت، جایگزین‌های پیوند استخوان نیز شامل برداشت استخوان نمی‌شود. اگرچه جایگزین‌های پیوند استخوان ممکن است سلول‌های تازه استخوان مورد نیاز برای بهبودی طبیعی را فراهم نکنند، اما یک ماده شیمیایی را فراهم می‌کنند که رشد را تحریک می‌کند.

بر اساس نوع جوش نخوردن، هر یک از ترکیب‌های رویه‌های بالا ممکن است برای رفع جوش نخوردن استفاده شود. پیوند استخوان به تنهایی ممکن است ثباتی را برای محل شکستگی ایجاد نکند مگر اینکه ذاتاً پایدار باشد، برخی از روش‌های جراحی دیگر مانند تثبیت داخلی یا خارجی برای بهبود ثبات لازم است. در مورد گودی کمر بیشتر بدانید.

تثبیت داخلی: تثبیت داخلی به تثبیت جوش نخوردن کمک می کند. در این روش صفحات و پیچ های فلزی به استخوان متصل می شوند یا میله ای را در داخل کانال استخوان قرار می دهند.

فیکساسیون خارجی: فیکساسیون خارجی استخوان شکسته را نیز تثبیت می کند. در این روش، یک قاب سفت در خارج از قسمت شکسته متصل می شود. قاب با کمک سیم یا پین ثابت می شود.

کلام آخر

معمولاً بیماران با جوش نخوردن از درد مداوم در محل شکستگی حتی پس از ناپدید شدن آن شکایت دارند. همچنین ممکن است حرکت غیر طبیعی یا صدای تیک در محل شکستگی مشاهده کنید. درد ممکن است ماه‌ها یا حتی سال‌ها طول بکشد و ممکن است ثابت باشد یا فقط زمانی رخ دهد که از قسمت شکسته استفاده شود. در هر صورت بیماری شکستگی مزمن یا یونیون از بیماری هایی است که باید هر چه سریعتر درمان شود و به جهت درمان آن به متخصص ارتوپد خبره مراجعه شود.

دکتر محمدرضا مقیمی

دکتر محمدرضا مقیمی - متخصص ارتوپدی از دانشگاه علوم پزشکی ایران رئیس بخش و گروه ارتوپدی بیمارستان شهدای هفتم تیر وابسته به دانشگاه علوم پزشکی ایران  انجام بیش از پانزده هزار عمل جراحی ارتوپدی انجام بیش از ده هزار مورد عمل جراحی شامل مشکل ترین و پیچیده ترین عملهای ارتوپدی در بیماران تصادفی و مالتیپل تروما در بیمارستان شهدای هفتم تیر مشغول در بخش خصوصی در بیمارستان های مهر و اقبال مشغول انجام بیش از هزار  مورد عمل جراحی تعویض مفصل تا کنون

پاسخ

مدت زمان مطالعه ۵ دقیقه
Call Now Button