درمان پارگی دیسک با اوزون

برای بسیاری از افرادی که از فتق دیسک رنج می برند، جراحی آخرین گزینه درمانی پیشنهادی است. در اکثر مواقع از روش های کم تهاجمی نظیر تزریق استروئید و… برای درمان استفاده می گردد. این روش ها در اکثر مواقع یک گزینه درمانی استاندارد غیرجراحی هستند، این در حالی است که ممکن است این روش های درمانی نگرانی های ایمنی ایجاد کنند و درد بیمار بهبود نگردد. اوزون تراپی دیسک کمر یک گزینه درمانی بسیار ایمن و موثر برای اکثر بیماران می باشد. با ما تا انتهای مقاله همراه باشد تا بیشتر در این خصوص بدانید.

درمان پارگی دیسک با اوزون

اوزون درمانی یکی از درمان های نوین دیسک کمر می باشد و می توان گفت نتایج درمانی آن مشابه  تزریق استروئید اپیدورال و دیسککتومی است. همچنین می توان گفت، میزان عوارض و زمان بهبودی با تزریق اکسیژن-ازون در مقایسه با تکنیک‌های جراحی سنتی کمتر است. اثربخشی طولانی‌مدت درمان اکسیژن-ازون در تقریباً 75 درصد از بیماران مبتلا به فتق دیسک ایمن و مؤثر است و آثار این درمان تا 10 سال پایدار است.

ازون درمانی چگونه انجام می شود؟

در این روش درمانی گاز اکسیژن-ازون از طریق تزریق به دیسک کمر وارد می شود. در این درمان گاز ازون با کمک  یک سوزن مستقیماً به دیسک تزریق و حجم داخل دیسک را کاهش می دهد. این اتفاق به دلیل اکسیداسیون پروتئوگلیکان ها است. در واقع پروتئوگلیکان ها پروتئین هایی هستند که در مرکز ژل مانند دیسک (به نام هسته پالپوسوس) یافت می شوند. وقتی حجم دیسک شما کاهش می یابد، فشار روی اعصاب نیز کاهش می یابد و این اتفاق منجر به کاهش درد می گردد.درمورد اوزون تراپی زانو بیشتر بدانید.

مزایای ازون درمانی دیسک

  • زمان بهبودی کوتاه‌تر
  • میزان عوارض کمتر نسبت به جراحی
  • کم تهاجمی بودن
  •  یک روش سرپایی است.
  • در زمان کوتاه انجام می شود.
  •  هزینه آن بسیار کمتر از جراحی است.
  • بدون درد است.
مزایای اوزون تراپی دیسک

ازون درمانی برای چه کسانی مناسب نیست؟

درمان اکسیژن-ازون برای همه مناسب نیست. اگر فلج پاها، مثانه کنترل نشده، دیسک های کلسیفیه یا فشردگی طناب نخاعی دارید، جراحی گزینه بهتری است. در کل پس از معاینه توسط متخصص مشخص می شود که این درمان مناسب فرد است یا خیر. گاز اکسیژن-ازون به فتق دیسک تزریق می شود. یک سوزن اجازه می دهد تا درمان مستقیماً به دیسک منتقل شود و گاز حجم دیسک را کاهش می دهد. این مکانیسم در نتیجه اکسیداسیون پروتئین ها، یعنی پروتئوگلیکان ها، واقع در مرکز ژله مانند دیسک به نام هسته پالپوزوس رخ می دهد. با کاهش حجم دیسک، فشار روی اعصاب نیز کاهش می یابد. این به نوبه خود باعث کاهش درد می شود.

کاندیدای مناسب ازون درمانی دیسک کمر

فتق کمر و گردن را در صورت عدم پارگی دیسک و مشخص نشدن اندیکاسیون جراحی قطعی می توان با ترکیب اوزون تراپی و درای نیدلینگ تراپی به زور موثر درمان نمود. دارو و فیزیوتراپی اوزون تراپی یک روش بسیار مفید و بی ضرر برای این بیماران می باشد.

هزینه اوزون تراپی

فتق دیسک چیست؟

وقتی به آناتومی دیسک بین مهره ای نگاه می کنیم، می بینیم که از بیرون یک پوسته فیبری و یک هسته نرم (پالپوز) در داخل دارد. فتق زمانی اتفاق می‌افتد که پوسته فیبری بیرونی به دلیل ضربه، اغلب در سطح گردن و کمر پاره شود. در نتیجه ماده نرم داخل آن خارج شده و به ریشه عصب فشار می آورد و درد ناشی از فتق دیسک به این ترتیب ایجاد می شود. همانطور که می‌دانید، بیماران فتق کمری به دلیل جابجایی محور ستون فقرات کمری و فشار فتق در مقطعی از زندگی‌شان دچار تحریک در اعصاب، عروق و در دیسک‌های ستون فقرات می‌شوند. این وضعیت علائمی مانند کمردرد شدید، درد لگن و ساق پا و بی حسی را در پی دارد. اخیراً پزشکان در کنار درمان های مرسوم در این شرایط از اوزون تراپی نیز به منظور درمان این عارضه استفاده می کنند.

ماکانیزم اثر ازون درمانی

    مخلوط اوزون-اکسیژن در سطح مولکولی روی پیوندهایی که فتق دیسک را در کنار هم نگه می دارند تاثیر می گذارد و در نتیجه درد فتق را کاهش می دهد. با این روش، میکروسیرکولاسیون ناحیه افزایش می یابد و در نتیجه جریان خون و اکسیژن رسانی که برای بهبودی ضروری است افزایش می یابد. این امر به کاهش فشار و التهاب در ناحیه فتق کمک می کند و درد را کاهش می دهد.

تلفیق اوزون درمان و دیسککتومی

گاز اوزون به منظور درمان فتق کمر یا گردن به دیسک های بین مهره هایی که باعث فتق می شوند تزریق می شود. این روش تحت عناوین اوزون دیسکولیز، دیسککتومی اوزون و نوکلئولیز ازن شناخته می شود. در واقع، اصطلاح دیسککتومی نام پزشکی است که به فرآیند برش و برداشتن دیسک داده می شود. درمان های “اوزون میکرودیسککتومی” یا “دیسککتومی اوزون”  روش های موثر با بازدهی بالا برای درمان دیسک کمر هستند.

درمان پارگی دیسک با اوزون

جلسات مورد نیاز ازون درمانی

جلسات درمانی در درمان فتق دیسک با توجه به بیمار تعیین می شود، به طور کلی 6 تا 12 جلسه اوزون تراپی انجام می شود.

چه زمانی درد التیام می یابد؟

درد ها معمولاً پس از اولین تزریق اوزون به ماهیچه ها شروع به فروکش می کنند. با تزریق های بعدی، آسیب بافتی بهبود می یابذ و درد به تدریج کاهش می یابد. از آنجایی که این درمان باعث بهبود واقعی می شود، از عود مجدد درد نیز جلوگیری می کند.

استفاده از این روش درمانی همراه با روش اوزون زنی خون باعث تسهیل و تسریع بهبودی می شود. زیرا با فرآیند اوزون زنی خون، سیستم عصبی متعادل می شود، عامل استرس از بین می رود، گردش خون به طور کلی بهبود می یابد، بنابراین روند بهبود و بازسازی بافت ها به حالت عادی باز می گردد. در مورد جراحی دیسک کمر با لیزر بیشتر بدانید.

عوارض اوزون درمانی دیسک کمر

در نتیجه استفاده از این روش درمان نتایج عالی در درمان فتق کمر یا گردن به دست می آید. بیمار دچار نارکوز نمی شود.این عمل همچنین در مدت زمان بسیار کوتاهی مثلاً 5 دقیقه انجام می شود و پس از انجام عمل، بیمار می تواند بلافاصله به خانه برود. درد فتق ممکن است بلافاصله پس از عمل از بین نرود، اما لازم است چند روز صبر کنید. این جراحی معمولا در صورتی که توسط پزشک متخصص انجام شود فاقد عوارض خاصی است. درد و کبودی موضع نگران کننده نیست و خیلی زود التیام می یابد.

هزینه درمان دیسک کمر با اوزون درمانی

هزینه درمان بسته به دستمزد و تخصص پزشک و همچنین حاد بودن مشکل متفاوت می باشد. به منظور اطلاع دقیق از هزینه ها ضروری است که به متخصص ارتوپد مراجعه و تحت معاینه قرار بگبرید.

کلام آخر

اوزون درمانی یک درمان تلفیقی و موثر برای درد و فشرده سازی ریشه عصبی در بیماران بدون ضعف حرکتی است. این روش درمانی از سایر روش ها عوارض کمتری دارد و زودتر بهبود می یابد.

دکتر محمدرضا مقیمی

دکتر محمدرضا مقیمی - متخصص ارتوپدی از دانشگاه علوم پزشکی ایران رئیس بخش و گروه ارتوپدی بیمارستان شهدای هفتم تیر وابسته به دانشگاه علوم پزشکی ایران  انجام بیش از پانزده هزار عمل جراحی ارتوپدی انجام بیش از ده هزار مورد عمل جراحی شامل مشکل ترین و پیچیده ترین عملهای ارتوپدی در بیماران تصادفی و مالتیپل تروما در بیمارستان شهدای هفتم تیر مشغول در بخش خصوصی در بیمارستان های مهر و اقبال مشغول انجام بیش از هزار  مورد عمل جراحی تعویض مفصل تا کنون

پاسخ

15 − 12 =

مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه
Call Now Button