خوابیدن بعد از تعویض مفصل لگن

خوابیدن بعد از تعویض مفصل لگن چگونه است؟ برای نحوه صحیح خوابیدن بعد از عمل تعویض مفصل لگن چه نکاتی را باید رعایت کرد؟ تعویض مفصل لگن یک عمل جراحی پیچیده است که با هدف بهبود عملکرد و کاهش درد در افرادی که از مشکلات جدی مفصل لگن رنج می‌برند، انجام می‌شود. پس از این جراحی، دوره‌ای از بهبود و مراقبت ویژه نیاز است تا بیمار بتواند به زندگی عادی بازگردد. یکی از مسائل مهم در این دوره، نحوه‌ی صحیح خوابیدن و مراقبت‌های مربوط به آن است که در این مقاله به توضیحات بیشتری در مورد آن پرداخته‌ایم.

خوابیدن بعد از تعویض مفصل لگن

اهمیت نحوه صحیح خوابیدن بعد از تعویض مفصل لگن

خوابیدن به شیوه‌ای صحیح بعد از جراحی تعویض مفصل لگن به دلایلی مانند موارد گفته شده در زیر اهمیت دارد:

کاهش درد و ناراحتی: خوابیدن در وضعیت‌های مناسب می‌تواند به کاهش فشار روی مفصل تازه تعویض شده کمک کند و در نتیجه، درد و ناراحتی بیمار پس از عمل را کاهش دهد.

پیشگیری از عوارض پس از عمل: خوابیدن در وضعیت نادرست می‌تواند به جابجایی مفصل منجر شود که این خود می‌تواند نیاز به جراحی مجدد تعویض مفصل لگن را به همراه داشته باشد.

بهبودی سریع‌تر: استراحت کافی و صحیح باعث بهبود سریع‌تر بافت‌ها و همچنین، امکان بازگشت به فعالیت‌های روزانه می‌شود.

بیشتر بخوانید: مراقبت های بعد از تعویض مفصل لگن

وضعیت‌های مناسب خوابیدن بعد از تعویض مفصل لگن

بعد از جراحی تعویض مفصل لگن، توصیه می‌شود که بیماران در وضعیت‌های خاص و مناسبی بخوابند تا از جابجایی و آسیب بیشتر به مفصل جلوگیری کرده و همچنین موجب تسریع روند بهبودی پس از عمل شوند. وضعیت‌های پیشنهادی مناسب عبارتند از:

 • خوابیدن به پشت

خوابیدن به پشت، کمترین فشار را به مفصل تازه تعویض شده در ناحیه لگن وارد کرده و خطر جابجایی مفصل را به حداقل می‌رساند. این حالت بهترین حالت خوابیدن بعد از تعویض مفصل لگن است. همچنین توصیه شده است برای خوابیدن در این حالت، یک بالش کوچک زیر زانوها قرار دهید تا از فشار بر روی مفصل لگن جلوگیری شود و از بالش‌های دیگر نیز برای راحتی بیشتر استفاده کنید.

 • خوابیدن به پهلو

برای افرادی که نمی‌توانند به پشت بخوابند، این حالت یک گزینه مناسب است. خوابیدن به پهلو کمک می‌کند تا وزن بدن به طور مساوی توزیع شده و از وارد آمدن فشار به ناحیه جراحی شده تا حد خوبی جلوگیری می‌کند. برای خوابیدن به پهلو بعد از تعویض مفصل لگن بهتر است نکات زیر را رعایت کنید:

 • به پهلوی غیر جراحی بخوابید.
 • یک بالش بین زانوها قرار دهید تا از چرخش لگن و فشار بر مفصل جلوگیری شود.
 • از بالش‌های اضافی برای حمایت از کمر و مفصل لگن استفاده کنید.
 • خوابیدن به شکم

این وضعیت به ندرت توصیه می‌شود و معمولاً در شرایط خاص که بیمار تحت نظر پزشک است ممکن است مناسب در نظر گرفته شود. چرا که این حالت می‌تواند فشار زیادی بر مفصل و عضلات کمر وارد کند. قبل از انتخاب این حالت حتماً با پزشک خود مشورت کنید.

نکات مراقبتی خوابیدن بعد از تعویض مفصل لگن

برای خوابیدن بعد از تعویض مفصل لگن، بهتر است نکات مراقبتی شامل موارد زیر را در نظر داشته باشید:

 • در هیچ حالتی، بر روی ناحیه جراحی شده نخوابید.
 • ایجاد محیط خواب راحت: تنظیم دمای اتاق، استفاده از تشک و بالش‌های مناسب و ایجاد محیطی آرام و تاریک می‌تواند به خواب بهتر بعد از تعویض مفصل لگن کمک کند.
 • استفاده از چندین بالش‌های مناسب: بالش‌های اضافی می‌توانند به حمایت بیشتر از مفصل و جلوگیری از حرکاتو چرخش‌های ناخواسته کمک کنند. به عنوان مثال، استفاده از یک یا دو بالش با قطر مناسب بین زانوها، می‌تواند احتمال خطر پیچ خوردگی لگن یا آسیب به مفصل را کاهش دهد.
 • رعایت توصیه‌های پزشک: همواره باید به توصیه‌های بهترین دکتر تعویض مفصل لگن درباره نحوه‌ی خوابیدن و مراقبت‌های بعد از تعویض مفصل لگن توجه ویژه‌ای داشته باشید.
 • تا جای ممکن از خوابیدن بر روی زمین اجتناب کنید؛ چرا که خوابیدن بر روی تخت بعد از تعویض مفصل لگن گزینه مناسب‌تری است.
 • خودداری از قرار دادن پاها بر روی یکدیگر: قرار دادن پای عمل شده بر روی پای دیگر، موجب نزدیک شدن ران و در نتیجه افزایش احتمال دررفتگی مفصل مصنوعی می شود؛ به همین دلیل، باید به خاطر داشته باشید تا از انجام این کار خودداری کنید. همچنین لازم است به هنگام دراز کشیدن بر روی تخت، بین هر دو پا فاصله کمی وجود داشته باشد.
دکتر محمدرضا مقیمی

دکتر محمدرضا مقیمی - متخصص ارتوپدی از دانشگاه علوم پزشکی ایران رئیس بخش و گروه ارتوپدی بیمارستان شهدای هفتم تیر وابسته به دانشگاه علوم پزشکی ایران  انجام بیش از پانزده هزار عمل جراحی ارتوپدی انجام بیش از ده هزار مورد عمل جراحی شامل مشکل ترین و پیچیده ترین عملهای ارتوپدی در بیماران تصادفی و مالتیپل تروما در بیمارستان شهدای هفتم تیر مشغول در بخش خصوصی در بیمارستان های مهر و اقبال مشغول انجام بیش از هزار  مورد عمل جراحی تعویض مفصل تا کنون

پاسخ

3 × پنج =

مدت زمان مطالعه ۴ دقیقه
Call Now Button