آرتروسکوپی زانو

آرتروسکوپی زانو

آرتروسکوپی زانو، شیوه جراحی است که به تشخیص و درمان مشکلات مربوط به زانو می پردازد. در طول این شیوه، جراح با ایجاد برش های بسیار ریز و کوچک، آرتروسکوپ را وارد زانو می کند. این کار امکان مشاهده نواحی داخلی زانو را نیز فراهم می کند.

آرتروسکوپی زانو، به تشخیص دیگر مشکلات مربوط به زانو، مانند پارگی مینیسک و یا آسیب های کاسه زانو، و هم چنین ترمیم رباط های مفصل نیز کمک می کند. البته بایستی گفت که این روش در برخی افراد با محدودیت هایی همراه می باشد. دوره نقاهت این شیوه جراحی به عواملی مانند شدت آسیب و مشکل زانو، پیچیدگی جراحی، و شرایط جسمانی بیمار بستگی دارد.

آرتروسکوپی-زانو

آرتروسکوپی-زانو

دلایل انجام آرتروسکوپی زانو

در مواردی که بیمار از درد زانو شکایت می کند، متخصص ارتوپدی، آرتروسکوپی زانو را توصیه می کند. حتی در مواردی که نیاز به تشخیص علت بروز درد در زانو باشد، این شیوه جراحی توصیه می شود. آرتروسکوپی زانو، یکی از روش های بسیار موثر در تشخیص علت درد و درمان این عارضه می باشد.

آرتروسکوپی زانو در تشخیص و درمان آسیب های زیر نیز کاربرد دارد:

 • پارگی مینیسک زانو (غضروف میان استخوان ها در زانو)
 • خارج شدن پاتلا یا کشکک زانو (استخوانی که در جلوی زانو واقع شده)
 • کیست بیکر (بیرون زدگی و ورم پشت زانو)
 • شکستگی استخوان های زانو
 • تورم و التهاب غشای سینوویال
 • درمان عفونت های موجود در زانو

آیا آمادگی خاصی برای آرتروسکوپی زانو نیاز می باشد؟

معمولا قبل از جراحی، تمامی صحبت ها و مشاوره ها در خصوص آمادگی قبل از جراحی، با بیمار مطرح می شود. قبل از جراحی، پزشک به بررسی سوابق پزشکی بیمار می پردازد، تا مشکلی در حین جراحی برای فرد پیش نیاید. به همین خاطر، معمولا آزمایش خون و نوار قلبی انجام خواهد شد. اگر فردی از سلامت کامل برخوردار باشد، نیازی به بستری شدن در بیمارستان نخواهد بود.

بیش تر بخوانید
تعویض مفصل لگن

پزشک بایستی از مصرف هر گونه مکمل و یا دارو مطلع باشد. معمولا مصرف برخی داروها مانند آسپیرین و ژلوفن، به مدت چند روز تا چند هفته قبل از جراحی، قطع می شود.

آرتروسکوپی زانو  نیازمند مهارت بالایی می باشد. دکتر محمدرضا مقیمی متخصص ارتوپدی و جراح ارتوپد این درمان را با تخصص ویژه ای انجام می دهد. جهت مشاوره و رزرو وقت قبلی می توانید با شماره هایی که در داخل سایت است تماس حاصل فرمائید . همچنین می توانید به پیج اینستاگرام ایشان مراجعه کنید.

بهتر است بیمار شش تا دواده ساعت قبل از جراحی، چیزی نخورد و نیاشامد.

بیمار بایستی تمامی نکات و موارد گفته شده از سوی پزشک را رعایت کند، تا علاوه بر داشتن عملی خوب و راحت، دوره نقاهت نیز سریع تر طی شود.

در طول آرتروسکوپی زانو چه اتفاقی می افتد؟

روند جراحی

آرتروسکوپی زانو، معمولا تحت بیهوشی موضعی و یا عمومی انجام می شود. روند جراحی به این صورت است که ابتدا برش های بسیار کوچکی بر روی زانو ایجاد می شود، سپس آرتروسکوپ از طریق برش ها وارد زانو می شود، تصاویر تولید شده توسط دوربین متصل به آرتروسکوپ، بر روی صفحه نمایش، نشان داده می شود. در چنین شرایطی، جراح تسلط کامل به روند جراحی دارد.

بعد از این که محل اصلی آسیب و مشکل در زانو تشخیص داده شد، ابزارهای کوچکی جهت رفع مشکل وارد این برش ها می شود. در انتهای جراحی، این برش ها بخیه زده می شوند.

دوره نقاهت وبهبودی آرتروسکوپی زانو

آرتروسکوپی زانو، شیوه جراحی است با میزان تهاجم نسبتا کم. در بسیاری از افراد، این جراحی کمتر از یک ساعت طول می کشد. معمولا فرد همان روز جراحی از بیمارستان مرخص می شود. می توان گفت که طول دوره نقاهت این شیوه نسبت به سایر روش ها بسیار کمتر می باشد، و خود بیمار نیز با رعایت نکات گفته شده از سوی جراح، به تسریع روند بهبودی خود کمک خواهد کرد.

بیش تر بخوانید
روماتیسم مفصل

بعد از جراحی، جهت کنترل و تسکین درد، داروهای مسکنی برای بیمار در نظر گرفته می شود. اما در نظر داشته باشید که درد، جزئی از جراحی است. داروهای ضد التهابی و غیر استروئیدی، و یا بی حس کننده های موضعی از جمله این مسکن ها هستند. میزان مصرف این قبیل داروها بایستی طبق تجویز پزشک باشد.

توصیه می شود جهت کاهش التهاب، کمپرس یخ برروی زانو گذاشته شود. این کار تا حد نسبتا زیادی از شدت درد نیز می کاهد.

بهتر است روز فردای جراحی نیز فردی شما را همراهی کند.

جهت کاهش درد و التهاب، بهتر است پای بیمار بالا نگه داشته باشد، به این معنا که پا نسبت به قلب در سطح بالاتری قرار داشته باشد.

بعد از جراحی، پانسمانی بر روی زانو قرار داده می شود تا از بخیه ها نیز محافظت شود. بخیه ها و زخم ها بایستی همواره تمیز و خشک نگه داشته شوند. حتی هنگام استحمام نیز بخیه ها باید پوشیده شده باشند. این پانسمان بایستی مرتب تعویض شود. زمان دقیق تعویض پانسمان را از پزشک خود جویا شوید.

فرد بایستی به مدت چند ماه، به هنگام راه رفتن از عصا و یا واکر استفاده کند، تا وزن و فشار کمتری به زانوی عمل شده وارد شود.

فیزیوتراپی، و انجام فعالیت های سبک، از جمله اقداماتی است که همواره از سوی متخصصین ارتوپدی توصیه می شود. این قبیل تمرینات برای تقویت قوای عضلانی و بهبود دامنه حرکتی مفصل زانو بسیار مفید و ضروری هستند.

رانندگی تا زمانی که فرد قادر به خم کردن زانوی خود نباشد، ممنوع می باشد.

بیش تر بخوانید
چگونه قوز کمر را رفع کنیم

نتایج آرتروسکوپی زانو

بعد از جراحی آرتروسکوپی زانو، بسیاری از افراد بدون هیچ گونه محدودیت و دردی قادر به انجام کارها و فعالیت های روزانه خود هستند. در صورتی که رباط های زانو نیز دچار آسیب دیدگی شده باشد، فرد می تواند شش تا هشت هفته بعد از انجام فیزیوتراپی، شروع فعالیت ها را از سر بگیرد. هر چه میزان آسیب وارد شده به زانو بیشتر باشد، طول دوره نقاهت افزایش می یابد و فرد بایستی مراقبت های بیشتری را رعایت کند.

در بسیاری از بیماران، تغییر سبک زندگی نیز می تواند باعث تسریع روند بهبودی شود. به عنوان مثال، فرد بایستی سعی کند از انجام فعالیت ها و ورزش هایی که فشار بیشتری به زانو وارد می کنند، پرهیز کند، و ورزش هایی مانند راه رفتن، دوچرخه سواری و یا شنا را دنبال کند.

بهتر است این نکته را در نظر داشته باشید که در بسیاری از موارد، شدت آسیب به حدی است که فرد بعد از جراحی نیز قادر به انجام بسیاری از کارها و فعالیت ها نخواهد بود.

تعویض مفصل لگن

درمان آرتروز

تعویض مفصل زانو

دکتر محمدرضا مقیمی

دکتر محمدرضا مقیمی - متخصص ارتوپدی از دانشگاه علوم پزشکی ایران
 • رئیس بخش و گروه ارتوپدی بیمارستان شهدای هفتم تیر وابسته به دانشگاه علوم پزشکی ایران 
 • انجام بیش از پانزده هزار عمل جراحی ارتوپدی
 • انجام بیش از ده هزار مورد عمل جراحی شامل مشکل ترین و پیچیده ترین عملهای ارتوپدی در بیماران تصادفی و مالتیپل تروما در بیمارستان شهدای هفتم تیر
 • مشغول در بخش خصوصی در بیمارستان های مهر و اقبال مشغول
 • انجام بیش از هزار  مورد عمل جراحی تعویض مفصل تا کنون

پاسخ

یک × 4 =

مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه
Call Now Button