درمان سندرم تونل کارپال

درمان سندرم تونل کارپال زمانی استفاده می شود که یک عصب به نام عصب مدین در مچ دست شما فشرده می شود. این عصب احساس در انگشت شست، اشاره، وسط و انگشت حلقه را کنترل می کند. همچنین ماهیچه های شست شما را کنترل می کند. هنگامی که این عصب فشرده می شود، منجر به علائم بی حسی، سوزن سوزن شدن، درد و ضعف می شود. عصب میانی شما از طریق یک کانال باریک در مچ دست شما به نام تونل کارپال می گذرد. این کانال از استخوان های مچ دست و یک نوار بافت سخت به نام رباط کارپال عرضی که در بالا قرار دارد، تشکیل می شود. هر چیزی که فضای عصب را کاهش دهد یا فشار را در تونل کارپ شما افزایش دهد، می تواند باعث سندرم تونل کارپال شود. سندرم تونل کارپال افراد در هر سنی را تحت تاثیر قرار می دهد، اما در سنین بالای 50 سال شایع تر است. زنان بیشتر از مردان به آن مبتلا می شوند.

Contents

دلایل انجام درمان سندرم تونل کارپال

چسبندگی عصب دست یا به عبارت صحیح تر تنگ شدن کانال عصب دست یا سندرم کانال کارپ که در آن انگشتان شست و اشاره و میانی دچار درد و گزگز و بیحسی میشوند بیشتر در خانمهای خانه دار مشاهده می شود و عمدتا ناشی از کارهای زیاد و تکراری خانه است. همچنین در مردان و زنان شاغل که کارهای زیاد و تکراری( مثلا کار با کی بورد یا ماوس به مدت طولانی مدت) با دست انجام می دهند نیز ایجاد می شود.

علائم تونل کارپال تمایل دارد روی شست و انگشتان شما (به غیر از انگشت کوچک) تأثیر بگذارد. علائم عبارتند از:

  • بی حسی
  • احساس سوزن سوزن شدن
  • ضعف
  • درد یا احساس سوزش

شما می توانید علائم تونل کارپال را در هر دو دست یا فقط در یک دست داشته باشید. این سندروم ممکن است تمام دست شما را تحت تاثیر قرار دهد و همچنین ممکن است تا بازوی شما گسترش یابد. علائم شما ممکن است در ابتدا خفیف باشند، اما ممکن است به تدریج بدتر شوند. شما می توانید علائم تونل کارپال را در هر زمانی مشاهده کنید، اما اغلب در شب بدتر می شوند و ممکن است شما را از خواب بیدار کنند. برخی فعالیت‌ها نیز ممکن است علائم شما را در روز تحریک کنند. اگر مچ دست خود را تکان دهید یا موقعیت آن را تغییر دهید ممکن است علائم سندرم تونل کارپال شما بهتر شود. در صورت وجود این علائم ضروری است که هر چه سریعتر در خصوص درمان اقدام کنید.

بیشتر بخوانید: تعویض مفصل لگن

درمان-سندرم-تونل-کارپ
درمان-سندرم-تونل-کارپ

تشخیص سندرم تونل کارپال

پزشک عمومی از شما در مورد علائم و سابقه پزشکی شما می پرسد. آن‌ها می‌خواهند بدانند چه زمانی علائم را نشان می‌دهید، چه چیزی آنها را تحریک می‌کند و چگونه بر زندگی روزمره شما تأثیر می‌گذارد. متخصص هر دو دست شما را به دقت بررسی می کنند و به دنبال علائمی مانند تورم یا تحلیل عضلانی می گردند. همچنین احساسات انگشتان و شست شما بررسی می گردد و ممکن است چند آزمایش برای بررسی علائم شما انجام شود. اینها ممکن است شامل موارد زیر باشد:

  • از شما می خواهد که مچ دست خود را با کف دست به سمت ساعد خم کنید.
  • ضربه زدن یا فشار دادن روی عصب میانی در قسمت داخلی مچ دست
  • فشار دادن روی رباط بالای تونل کارپ در مچ دست

پزشک شما ممکن است بتواند سندرم تونل کارپال را تنها با معاینه شما و پرسش در مورد علائم شما تشخیص دهد. اما گاهی اوقات ممکن است از شما بخواهند که آزمایشات بیشتری انجام دهید. اینها ممکن است شامل موارد زیر باشد.

  • آزمایش هدایت عصبی: این آزمایش می تواند نشان دهد که آسیب به عصب میانی شما چقدر بد است.
  • اولتراسوند: این به پزشک شما اجازه می دهد تا داخل مچ دست شما را بررسی کند و می تواند به شما کمک کند که آیا علت زمینه ای وجود دارد یا خیر.

بیشتر بخوانید: تعویض مفصل زانو

روش های درمان سندرم تونل کارپال

شما همیشه به درمان سندرم تونل کارپال نیاز ندارید. برای برخی افراد، علائم به خودی خود در عرض حدود شش ماه بهبود می یابند. اگر زیر 30 سال دارید، و به خصوص اگر علائم شما به دلیل بارداری باشد، این احتمال بیشتر است. درمان هر گونه بیماری زمینه ای مانند آرتریت ممکن است علائم تونل کارپ شما را بهبود بخشد. سایر روش ها در ادامه آورده شده است:

آتل مچ دست برای سندرم تونل کارپال

این آتل ها می توانند به صاف نگه داشتن مچ دست و کاهش فشار روی عصب فشرده شما کمک کنند. این می تواند به ویژه بهبود علائم شبانه کمک کند. پزشک معمولاً به شما توصیه می کند که در شب به مدت حداقل شش هفته از آتل مچ دست استفاده کنید. شما همچنین می توانید در طول روز از آتل استفاده کنید، اما ممکن است متوجه شوید که این آتل ها هنگام انجام کارهای روزمره شما مانع می شوند.

تزریق استروئید برای سندرم تونل کارپال

ممکن است پزشک عمومی به شما تزریق استروئید در تونل کارپال را برای کمک به تسکین درد پیشنهاد دهد. ممکن است بتوانید این را در جراحی پزشک عمومی خود انجام دهید یا ممکن است لازم باشد شما را برای درمان به متخصص ارجاع دهند. تزریق استروئید برای بسیاری از افراد مناسب است، اما ممکن است چند هفته طول بکشد تا اثرات کامل را دریافت کنید. اگر علائم شما عود کرد، ممکن است بتوانید یک تزریق مجدد انجام دهید، اما این درمان همیشه موثر نیست.

جراحی تونل کارپال

اگر علائم شما شدید باشد یا سایر درمان ها موثر واقع نشده باشد، روش جراحی توصیه می گردد. پزشک شما را ارزیابی خواهند کرد تا ببینند آیا جراحی تونل کارپال (که جراحی آزادسازی تونل کارپ نیز نامیده می شود) یک گزینه مناسب برای شما است یا خیر.

جراحی تونل کارپال معمولا به صورت یک روزه و تحت بی حسی موضعی انجام می شود. این بدان معنی است که شما این روش را انجام می دهید و در همان روز به خانه می روید. این ناحیه بی حس می شود بنابراین هیچ دردی احساس نمی کنید. این روش شامل تقسیم رباط در مچ دست شما است که بخشی از تونل کارپ شما را تشکیل می دهد. این کار فشار روی عصب میانی شما را کاهش می دهد. به طور کلی بسیار موثر است و میزان موفقیت بالایی دارد. از هر 10 نفر 9 نفر متوجه می شوند که علائم آنها بهبود می یابد.

سندروم تونل کارپال

بیشتر بخوانید: تعویض مفصل مچ دست

سایر درمان های سندرم تونل کارپال

ورزش درمانی: برخی افراد متوجه می شوند که تمرینات دست و مچ می تواند به علائم سندرم تونل کارپال کمک کند. اگر به فیزیوتراپیست مراجعه کنید، ممکن است برخی از این تمرینات را توصیه کند. برخی تمرینات ساده برای بهبود قدرت و انعطاف در مچ دست شما هستند. برخی دیگر که به عنوان تمرینات سر خوردن عصبی شناخته می شوند، به طور خاص با هدف کمک به حرکت آزادانه عصب به دام افتاده شما کمک می کنند. اگرچه شواهد وجود ندارد که نشان دهد این تمرینات به شما کمک می کند. شما نباید هیچ فعالیتی انجام دهید که علائم شما را بدتر کند.

درمان های مکمل: برخی افراد دریافتند که طب سوزنی به تسکین علائم سندرم تونل کارپال کمک می کند. اما شواهد کافی برای اطمینان از کارایی آن وجود ندارد. برخی از افراد همچنین متوجه می شوند که یوگا به تسکین درد مرتبط با سندرم تونل کارپ کمک می کند. اما باز هم تحقیقات بیشتری برای اطمینان در این خصوص مورد نیاز است.

بیشتر بخوانید: درمان آرتروز

نتیجه گیری

در نهایت می توان گفت برخی مشاغل می توانند باعث بروز سندرم تونل کارپ شود که همراه با احساس درد و بیحسی در دستان است. بنابراین توصیه می شود در صورت مشاهده این علائم برای درمان سندرم تونل کارپ به جراح ارتوپد حاذق و باتجربه مراجعه نمایید. دکتر محمدرضا مقیمی در درمان سندرم تونل کارپ دارای مهارت بالایی هستند و شما عزیزان می توانید جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره های مندرج در سایت تماس حاصل فرمایید.

دکتر محمدرضا مقیمی

دکتر محمدرضا مقیمی - متخصص ارتوپدی از دانشگاه علوم پزشکی ایران رئیس بخش و گروه ارتوپدی بیمارستان شهدای هفتم تیر وابسته به دانشگاه علوم پزشکی ایران  انجام بیش از پانزده هزار عمل جراحی ارتوپدی انجام بیش از ده هزار مورد عمل جراحی شامل مشکل ترین و پیچیده ترین عملهای ارتوپدی در بیماران تصادفی و مالتیپل تروما در بیمارستان شهدای هفتم تیر مشغول در بخش خصوصی در بیمارستان های مهر و اقبال مشغول انجام بیش از هزار  مورد عمل جراحی تعویض مفصل تا کنون

پاسخ

مدت زمان مطالعه ۷ دقیقه
Call Now Button