تعویض مفصل ران

مفصل ران ممکن است به دلایل مختلفی دچار آسیب شود. دلایلی مانند آرتروز، شکستگی ها و بسیاری از موارد دیگر ممکن است در راه رفتن و انجام فعالیت های روزانه فرد ایجاد مشکل کند. برای درمان این عارضه می توان از جراحی تعویض مفصل ران استفاده کرد. با ما همراه باشید تا درباره جزئیات این جراحی با شما صحبت کنیم.

جراحی مفصل ران، روشی است که جراح ارتوپد مفصل ران تعویض می کند و یک مفصل مصنوعی که اغلب از قطعات فلزی و پلاستیکی ساخته شده است، جایگزین می کند. در ادامه مطلب، لزوم جراحی تعویض مفصل ران و نحوه جراحی بیان خواهد شد.

جراحی تعویض ران یک جراحی است که در طی آن یک قسمت خراب از مفصل لگن خارج می شود و با بخش هایی که معمولا از آهن ، سرامیک و پلاستیک های خیلی سخت ساخته شده جایگزین می شود. این مفصل مصنوعی (پروتز) به کاهش درد و پیشرفت حرکات کمک می کند .

همچنین این عمل، آرتروپلاستیک کامل لگن نیز نامیده می شود. اگر درد لگن با فعالیت های روزانه تداخل داشته باشد و درمان های بیشتر موثر نباشد، جراحی جایگزینی لگن یا ران ممکن است یک انتخاب برای شما باشد. آسیب های آرتروز رایج ترین دلیل نیاز به جایگزینی لگن می باشد.

چه زمانی نیاز به تعویض مفصل ران است؟

هنگامی که راه های درمانی دیگر از جمله : مصرف دارو، فیزیوتراپی و.. موثر نباشد ، بهترین روش تعویض مفصل ران می باشد که پس از جراحی، درد بیمار برطرف شده و راه رفتن آسان تر خواهد بود.

موقعیت هایی که می تواند به مفصل ران آسیب بزند و گاهی اوقات جراحی تعویض ران را ضروری می کند، شامل موارد زیر می شود:

آرتروز:

معمولا به عنوان آرتروز ساییدگی و پارگی معروف است، آرتروز به نرمی غضروف که انتهای استخوان ها را می پوشاند و به مفصل کمک می کند که نرم تر حرکت کند، آسیب می زند.

آرتریت روماتوئید:

به دلیل یک سیستم ایمنی بیش از حد فعال، آرترید روماتوئید نوعی از التهاب را ایجاد می کند که می تواند غضروف و گاه استخوان اصلی را ساییده کند در نتیجه آن مفصل آسیب دیده و تغییر شکل پیدا می کند.

استئونکروز:

اگر تامین خونی کافی نباشد قسمت توپی شکل مفصل لگن ممکن است فروپاشی کند و از شکل خود خارج شود.

اگر درد ران را تجربه کرده باشید آن را ممکن است اینگونه شرح دهید:

 • با وجود درمان ادامه دار و مزمن می باشد.
 • با راه رفتن بدتر می شود، حتی با یک عصا یا واکر
 • خواب شما را مختل می کند.
 • توانایی شما را در بالا و پایین رفتن از پله ها تحت تاثیر قرار می دهد.
 • بلند شدن از حالت نشسته را سخت می کند.

آیا جراحی تعویض مفصل ران درد دارد؟

قبل از انجام هرگونه جراحی، بیهوشی انجام شده و بیمار هیچگونه دردی احساس نخواهد کرد و امروزه هر گونه جراحی طبق استاندارد های جهانی انجام شده و هنگامی که جراحی تعویض مفصل ران را نزد بهترین جراح تعویض مفصل انجام دهید جای هیچگونه نگرانی باقی نمی ماند.

نحوه جراحی تعویض مفصل ران

در این نوع جراحی، بخشی از استخوان ران از جمله سر فمور برداشته می شود و مفصل مصنوعی کوچکتر در انتهای استخوان ران نصب خواهد شد.

مفاصل جایگزین شده می تواند از جنس پلاستیک، فلزو یا سرامیک باشد و یا در ترکیب های مختلف استفاده شود از جمله : فلز روی پلاستیک که بیشترین استفاده را دارد.

تعویض-مفصل-ران
تعویض-مفصل-ران

پس از جراحی تعویض مفصل ران چه اتفاق خواهد افتاد؟

 • احتمالا به مدت کمتر از یک هفته لازم است در بیمارستان باشید.
 • درمان بعد از تعویض مفصل ران :پس از آنکه مفصل ران جراحی شد،نوبت به آن می رسد که فرد ادامه پروسه درمانی را طی کند و ابتدا باید به کمک واکر و یا عصا راه برود و همینطور فیزیوتراپی نیز انجام شود.
 • تغریبا به مدت 6 ماه تا یک سال پس از جراحی نباید حرکات شدید با پای جراحی شده انجام دهید.
 • از توالت فرنگی استفاده شود تا به پا فشار وارد نشده و بیش از حد خم نگردد.
 • توصیه می شود تا مدتی برای نشستن از صندلی استفاده کنید.
 • و…

به طور کلی بعد از اتمام جراحی، جراح و درمانگرمربوطه توصیه های لازم را تجویز می کند  و درصورت رعایت بیمار و همکاری وی، نتیجه ی مطلوب حاصل خواهد شد. و قبل از انجام رانندگی، فعالیت جنسی، ورزش و.. حتما با پزشک خود مشورت کنید.

آیا جراحی تعویض مفصل ران خوب است؟

روز به روز تکنیک های جراحی در حال بهبود و پیشرفت هستند، اما همانطور که هر جراحی می تواند خطراتی داشته باشد، جراحی تعویض مفصل ران نیز از این قائده مستثنی نیست، اما با وجود پیشرفت های اخیر و همینطور جراح حرفه ای ارتوپد، می توان جراحی ایمن را انجام داد.

مزایای تعویض مفصل ران

 • ازبین رفتن درد در نواحی آسیب دیده
 • بهبود کیفیت زندگی
 • برطرف شدن مشکلات درنواحی مورد نظر
تشخیص برای تعویض مفصل ران نیازمند مهارت بالایی می باشد. دکتر محمدرضا مقیمی ،متخصص ارتوپدی و جراح ارتوپد این درمان را با تخصص ویژه ای انجام می دهد. جهت مشاوره و رزرو وقت قبلی می توانید با شماره هایی که در داخل سایت است تماس حاصل فرمائید . همچنین می توانید به پیج اینستاگرام ایشان مراجعه کنید.

محدودیت سنی برای جراحی تعویض مفصل ران

اکثر بیماران تحت تعویض مفصل بین سنین 50 تا80 سال سن هستند، اما جراحان ارتوپدی بیماران را به صورت جداگانه ارزیابی کرده  و در صورت تشخیص پزشک به انجام جراحی، در تمام سنین جراحی انجام خواهد شد.

نشانه های که نیاز به تعویض مفصل به وجود می آید

دلایل متعددی وجود دارد که پزشک توصیه به جراحی تعویض مفصل ران می کند، افرادی که  کاندید برای جراحی هستند معمولا نشانه های زیر را دارند:

 • درد ران و لگن باعث محدودیت از انجام فعالیت های روزانه از جمله راه رفتن و خم شدن شده است.
 • درد در کمر که در هنگام استراحت و در روز و شب همچنان ادامه دارد.
 • عدم توانایی ران، در بلند کردن پاها
 • عدم تسکین درد و عارضه حتی با مصرف مسکن ها ، دارو های ضدالتهابی فیزیوتراپی
 • و…

خطر ها

ریسک هایی که ممکن است در جراحی جایگزینی ران و یا لگن وجود داشته باشد شامل موارد زیر است:

لخته خون:

لخته ممکن است بعد از جراحی در رگهای پا ایجاد شود. این موضوع می تواند خطرناک باشد چرا که یک قطعه از یک لخته می تواند کنده شده و به ریه های شما برسد، به قلب یا ندرتا به مغز شما آسیب برساند. پزشک شما ممکن است کارهای لازم برای رقیق کردن خون به منظور کاهش این آسیب به شما شرح دهد.

عفونت:

عفونت ها می توانند در قسمتی که برش داده شده و در بافت های عمیق تر نزدیک به لگن جدید ایجاد شود. بیشتر عفونت ها با آنتی بیوتیک درمان می شوند، اما یک عفونت اساسی نزدیک پروتز شما ممکن است به جراحی نیاز داشته باشد تا پروتز را خارج کنند.

شکستگی:

در طول جراحی، بخش های سالم لگن شما ممکن است بشکند. گاهی شکستگی بسیار کوچک است که خود التیام خواهد بخشید، اما شکستگی های بزرگتر ممکن است نیاز به تعمیر با سیم ها، پین ها و احیانا صفحه های آهنی یا پیوندهای استخوانی داشته باشد.

جابه جایی:

موقعیت های خاص می توانند باعث شوند که قسمت گرد مفصل جدید شما تخریب شود، به خصوص در اولین ماه های بعد از جراحی. اگر لگن جابه جا شود، پزشک ممکن است برای تصحیح جای لگن آن را با بند در جای خود ثابت کند. اگر لگن شما تغییر مکان دهد، معمولا برای تثبیت کردن آن جراحی نیاز است.

تغییر در طول پا:

جراح شما مراحلی را طی می کند تا از مشکلات اینچنینی اجتناب کند، اما گاهی یک لگن (ران ) جدید ممکن است طول پا را بلند تر یا کوتاه تر کند. گاهی این موضوع باعث انقباض عضلات اطراف لگن می شود. در این موارد، تقویت و کشیدن تدریجی آن عضلات می تواند کمک کننده باشد.

پس زدن:

هرچند این عارضه با ایمپلنت های جدیدتر نادر است، مفصل جدید شما ممکن است سفت به استخوان شما وصل شود یا ممکن است در طول زمان پس زده شود که باعث درد در لگن می شود. در این گونه موارد ممکن است برای برطرف کردن این مشکل جراحی نیاز باشد.

چه چیزهایی برای تعویض ران دوم نیاز است؟

در نهایت باید پروتز مفصل لگن شما خارج شود ، پس اگر جراحی تعویض لگن را هنگامی که جوان و فعال هستید انجام داده اید، ممکن است به تعویض دوم نیاز پیدا کنید. هرچند مواد جدید ی که ایمپلنت های جدید را با آن ها می سازند بیشتر عمر می کنند اما ممکن است به این عمل نیاز پیدا کنید.

چگونه برای عمل تعویض ران حاضر می شوید؟

قبل از انجام جراحی شما با اورتوپد خود برای آزمایش ملاقات خواهید کرد.

 • پزشک در مورد سابقه پزشکی و درمان های جاری شما خواهد پرسید.
 • یک آزمایش فیزیکی سرپایی انجام می دهد تا مطمئن شود که به اندازه کافی سالم هستید تا عمل جراحی را انجام دهید.
 • لگن شما را آزمایش می کند، به محدوده حرکتی شما در مفصل و همچنین استحکام عضلات اطراف آن توجه می کند.
 • پزشک آزمایش خون را انجام می دهد، یک عکس رادیولوژی یا ممکن است یک MRI انجام دهد.

این ارزیابی ها ی پیش از عمل یک موقعیت خوب برای شما هستند تا سوالات خود را در مورد پروسه عمل بپرسید. مطمئن شوید که از درمان هایی که پیش از عمل باید متوقف کنید یا انجام دهید ، آگاهی دارید.

باید انتظار چه چیزی را داشته باشید؟

هنگامی که برای جراحی چک می شوید، ممکن است مجبور شوید لباس های خود را درآورید و یک گان بیمارستانی بپوشید. حتی ممکن است بی حسی روی شما انجام شود یا یک بی حس کننده ستون فقرات که باعث می شود نیمه پایین بدن شما بی حس شود.

در طول عمل تعویض ران

برای انجام یک تعویض ران جراح شما :

 • یک برش در قسمت جلویی یا کناری ران شما در طول لایه های بافتی ایجاد می کند.
 • استخوان های آسیب دیده و غضروف بیمار را خارج می کند، استخوان های سالم را باقی می گذارد.
 • پروتز ها را به استخوان لگنی منتقل می کند تا مفصل آسیب دیده را جایگزین کند.
 • استخوان گرد را در بالای ران شما با پروتز توپ مانند جایگزین می کند، که به یک ساقه که به استخوان ران شما وصل می شود فیت و متصل می شود.

تکنیک ها برای تعویض لگن تکامل یافته است. همانطور که جراحان به پیشرفت تکنیک های جراحی کمتر تهاجمی ادامه می دهند، این تکنیک ها ممکن است زمان بهبودی و درد را کاهش دهند.

بعد از جراحی

بعد از جراحی، ممکن است تا ساعاتی به مکانی برای ریکاوری منتقل شوید تا بی حسی شما از بین برود. پرسنل پزشکی فشار خون، ضربان قلب، هوشیاری، درد یا میزان راحتی شما را مانیتور خواهند کرد چرا که ممکن است به دارو نیاز داشته باشید.

فیزیوتراپی

یک فیزیوتراپیست ممکن است با یک سری ورزش ها برای افزایس سرعت بهبود برای شما تجویز شود که می توانید آن ها را در بیمارستان و خانه انجام دهید. فعالیت ها و تمرین ها باید یک بخش مشخص از روز شما باشد تا قدرت استفاده از مفصل و عضلات را به شما برگرداند. فیزیوتراپیست شما ممکن است تمرین های تقویتی و حرکتی را به شما توصیه کند یا ممکن است به شما آموزش دهد که چگونه از یک وسیله کمکی برای راه رفتن مانند واکر یا عصا استفاده کنید. همانطور که تراپی شما در حال پیشرفت است، فشار وزن روی پایتان را افزایش می دهید تا هنگامی که قادر باشید بدون وسایل کمکی راه بروید.

نتایج

انتظار می رود که مفصل جدید شما دردی که شما پیش از جراحی داشتید را کاهش دهد و محدوده حرکتی شما را در مفصل افزایش دهد . اما انتظار نداشته باشید که تمام کارهایی که پیش از آسیب لگن انجام می دادید را انجام دهید. فعالیت های تاثیر گذار مانند دویدن یا بازی بسکتبال ممکن است بسیار روی مفصل شما فشار بیاورد. اما در طول زمان شما باید قادر باشید شنا کنید، گلف بازی کنید یا به راحتی دوچرخه سواری کنید.

نتیجه گیری:

قسمت لگن و ران نقش بسیار مهمی در حرکت، راه رفتن و انجام فعالیت های روزمره شما دارند زمانی که در این ناحیه دارای مشکل و درد زیادی باشید از فعالیت های روزمره خود باز می مانید. شما می توانید با مراجعه به بهترین متخصص ارتوپد تحت درمان قرار گیرید.

مقالات مرتبط:

اصلاح زانوی پرانتزی

نحوه تشخیص دیسک کمر

آرتروز چیست و چه علائمی دارد؟

دکتر محمدرضا مقیمی

دکتر محمدرضا مقیمی - متخصص ارتوپدی از دانشگاه علوم پزشکی ایران رئیس بخش و گروه ارتوپدی بیمارستان شهدای هفتم تیر وابسته به دانشگاه علوم پزشکی ایران  انجام بیش از پانزده هزار عمل جراحی ارتوپدی انجام بیش از ده هزار مورد عمل جراحی شامل مشکل ترین و پیچیده ترین عملهای ارتوپدی در بیماران تصادفی و مالتیپل تروما در بیمارستان شهدای هفتم تیر مشغول در بخش خصوصی در بیمارستان های مهر و اقبال مشغول انجام بیش از هزار  مورد عمل جراحی تعویض مفصل تا کنون

پاسخ

مدت زمان مطالعه ۱۱ دقیقه
Call Now Button