تعویض شانه

تعویض شانه

اگر مفصل شانه شما آسیب جدی دیده باشد ، نیاز به جراحی برای جایگزینی آن یا تعویض شانه دارید . قبل از انجام آن باید اطلاعاتی در مورد این عمل داشته باشید .

درباره مفصل شانه

مفصلی که بالای بازوی شما را به بدن شما وصل می کند یک مفصل گرد به صورت محل اتصال است . استخوان بالای بازوی شما ، یک انتهای گرد دارد که درون ساختار منحنی در خارج کتف شما فیت و ثابت می شود .

رباط ها و تاندون ها آن ها را در کنار هم نگه می دارند .  رباط ها استخوان ها را متصل می کنند و تاندون ها عضلات را به استخوان متصل می کند . یک لایه از بافت که غضروف نامیده می شود بین استخوان ها قرار می گیرد که مانع ساییده شدن استخوان ها به یکدیگر می شود .

قسمت توپی و محل اتصال آن اجازه می دهند که شما بازوی خود را بالا و پایین و جلو وعقب ببرید یا بچرجانید .

تعویض شانه

تعویض شانه

چرا نیاز به جایگزینی شانه دارید ؟

ممکن است مجبور باشید در وضعیتی که دردناک است و استفاده از بازوی شما را سخت می کند ، آن را انجام دهید . مانند :

 • یک آسیب جدی شانه مانند شکستن استخوان
 • آرتروز شدید
 • یک کاف روتیتور ( ساختاری از یک گروه از ماهیچه ها و تاندون آن ها که بازو را به مفصل شانه وصل می کنند و بازو را قادر به حرکت می کند ) پاره شده
بیش تر بخوانید
تعویض مفصل آرنج

باید انتظار چه چیزی را در تعویض شانه داشته باشید؟

یک جراحی اورتوپدی که استخوان طبیعی را در قسمت گرد و بخش اتصال آن در مفصل شانه شما با یک ماده که می تواند فلز یا پلاستیک باشد ، جایگزین می کند . این جراحی یک جراحی مهم است که شما را  برای چندین روز در بیمارستان نگه می دارند . همچنین ممکن است نیاز داشته باشید که چندین هفته به فیزیو تراپی بعد ازآن نیاز داشته باشید .

سه نوع جراحی در این زمینه ممکن است وجود داشته باشد :

 • جایگزینی کلی شانه . این مورد شایع تر است . در این جراحی قسمت گرد بالای شانه شما با یک قسمت توپی شکل فلزی جایگزین می شود ، که به استخوان باقی مانده وصل می شود . قسمت اتصالی با یک روکش پلاستیکی جدید پوشیده می شود .
 • جایگزینی جزیی شانه . فقط قسمت توپی شکل تعویض می شود .
 • تعویض شانه معکوس . معمولا این جراحی در صورتی انجام می شود که یک پارگی در روتیتور کاف ( ساختاری از یک گروه از ماهیچه ها و تاندون آن ها که بازو را به مفصل شانه وصل می کنند و بازو را قادر به حرکت می کند ) داشته باشید . همچنین این عمل زمانی صورت می گیرد که یک جراحی جایگزینی شانه دیگر انجام شده اما به درستی کار نکرده است . قسمت توپی فلزی به استخوان شانه شما وصل می شود و یک ایمپلنت قسمت اتصالی در بالای بازوی شما قرار می گیرد .
  برای مشاوره و تعیین وقت قبلی از سایت دکتر محمدرضا مقیمی بازدید کرده ، با شماره های زیر ارتباط برقرار کنید یا به بیمارستان مهر مراجعه کنید. شماره های تماس : و 88191276 021 و 09120545424

نتیجه

قبل از این که جراحی مفصل شانه برای شما انجام شود ، یک آزمایش کامل به وسیله اشعه ایکس یا عکسبرداری از شانه و بازوی شما صورت می گیرد تا جراح دیدی نسبت به مفصل داشته باشد .

بیش تر بخوانید
درمان آرتروز

با پزشک خود درباره شرایط دیگری که دارید و داروهای دیگری که احتمالا مصرف می کنید ، صحبت کنید . ممکن است که مجبور باشید برخی دارو ها به خصوص ضد دردهای مخدر را چندین هفته قبل از جراحی را قطع کنید.

دکتر محمدرضا مقیمی

دکتر محمدرضا مقیمی - متخصص ارتوپدی از دانشگاه علوم پزشکی ایران
 • رئیس بخش و گروه ارتوپدی بیمارستان شهدای هفتم تیر وابسته به دانشگاه علوم پزشکی ایران 
 • انجام بیش از پانزده هزار عمل جراحی ارتوپدی
 • انجام بیش از ده هزار مورد عمل جراحی شامل مشکل ترین و پیچیده ترین عملهای ارتوپدی در بیماران تصادفی و مالتیپل تروما در بیمارستان شهدای هفتم تیر
 • مشغول در بخش خصوصی در بیمارستان های مهر و اقبال مشغول
 • انجام بیش از هزار  مورد عمل جراحی تعویض مفصل تا کنون

پاسخ

پنج × یک =

مدت زمان مطالعه ۳ دقیقه
Call Now Button