از نشانه تا درمان آب آوردن زانو

امروزه بسیاری از افراد چه پیر و چه جوان، دچار دردهای مفصلی می شوند. علت این چنین دردهایی با گذشت زمان و افزایش سن نیز بیش تر می شود. دردهای مفصلی می تواند شامل کمر درد، پا درد و یا درد های این چنینی باشد. به نظر می رسد سبک زندگی و تغذیه نامناسب می تواند از علل اصلی ابتلا به بیماری های مفصلی در سنین پایین باشد که می تواند سبب اب آوردن زانو نیز شود. با این حال مهم ترین اقدام در این زمینه یافتن راه حلی مناسب برای پیشگیری از چنین عارضه ها است. ما در این مقاله قصد داریم درباره علل بروز این مشکل و روش های تشخیصی و درمانی آن صحبت نماییم.

آب آوردن زانو چگونه عارضه ای است؟

زمانی که مایعات در اطراف و یا داخل مفصل زانو تجمع کنند، اصلاحا به آن آب آوردن زانو گفته می شود. این عارضه می تواند علل مختلفی داشته باشد که در ادامه به بررسی آن ها خواهیم پرداخت. این مشکل ممکن است سبب تورم در ناحیه زانو شود.

چه عللی سبب آب آوزدن زانو می شود؟

چنانچه این عارضه پیشرفت کند، می تواند فرد را با علائم متفاوتی رو به رو کند که نتیجه آن می تواند سبب آسیب مفاصل و در نهایت نرمی استخوان ها شود. از علت های شایع آب آوردن زانو می توان به موارد زیر اشاره کرد :

آسیب و ضربه به زانو

این علت که جز رایج ترین علل ابتلا به این عارضه است می تواند شامل موارد زیر باشد :

آب آوردن زانو

بعد از هر یک از این موارد، زانوهای آسیب دیده می توانند دچار تورم و یا آب آوردن شوند. زمانی که بیمار با یکی از این عوامل مواجه شد باید به پزشک مراجعه کرده و در صدد درمان آن برآید.

بیماری های شایع مفصلی

آرتروز زانو

آرتروز زانو به عنوان یکی دیگر از علل آب آوردن زانو شناخته می شود. آرتوز زانو اغلب ایجاد آب در مفاصل کرده و تورم و درد رابه همراه خواهد داشت.

التهاب بورسیت

جالب است بدانید که در سرتا سر  بدن کیسه های حاوی موادی به نام بورس وجود دارد که نقش حفاظتی برای مفاصل را ایفا می کنند. زمانی که این کیسه ها دچار مازاد مایعات شوند ایجاد درد و تورم خواهد کرد که در ناحیه زانو موجب آب آوردیگی خواهد شد.

نقرس

این بیماری که اغلب به بیماری افراد متمول نیز معروف است به علت تجمع اسید اوریک در مفاصل ایجاد می شود. این عارضه نیز موجب درد و تورم در ناحیه مفاصل زانو خواهد شد که موجب تحمیل درد بسیار برای فرد بیمار می شود.

روماتیسم مفصلی

بیماری دیگری که موجب بروز آب آوردن زانو خواهد شد، روماتیسم مفصلی است. این بیماری که ناشی از نوعی اختلال خود ایمنی نیز است موجب بروز درد، تورم، التهاب و قرمزی در ناحیه زانو می شود. روماتیسم معمولا بیماری قرینه ای بوده، به این صورت که با ابتلای مفصل زانوی چپ، مفاصل زانوی راست نیز درگیر خواهد شد.

تومورها 

تومور ها نیز می توانند علت زمینه ساز برای ابتلا به آب آوردن زانو شوند.

آب آوردن زانو چه علائم و نشانه هایی دارد؟

زمانی که زانو دچار آب آوردگی می شود، بدیهی است که فرد بیمار با تورم قابل توجهی در زانو مواجه شود. در صورتی که این عارضه در یک زانو ایجاد شود این تفاوت در ظاهر زانوان چشمگیر تر خواهد بود.

از علائم شایع این عارضه می تواند به طور کلی به موارد زیر اشاره کرد :

 • احساس گرما
 • قرمز شدن پوست
 • سفتی
 • ناتوانی در حرکت دادن زانو

 

جراحی مفصل زانو

در چه مواقعی باید برای آب آوردن زانو به پزشک مراجعه کرد؟

اگر شما با این علائم مواجه شدید شانس ابتلا به به عارضه بالا خواهد بود، لذا باید در اولین فرصت به بهترین جراح زانو درد مراجعه کنید:

 • عدم تقارن در زانوها و مشاهده ورم بیش از حد
 • عدم توانایی در خم و راست کردن زانو
 • احساس درد غیر قابل تحمل در ناحیه زانو
 • ضعف در ناحیه زانو
 • قرمز شدن پوست زانو
 • بالا بودن دمای بدن
 • التیام نیافتن درد ها با گذشت 3 روز

آب آوردن زانو چگونه تشخیص داده می شود؟

در مواقعی پزشک تنها با معاینه می تواند علت این عارضه را تشخیص دهد. اما در زمانی که تشخیص مشکل باشد با تجویز آزمایشات مختلف علت آن را بررسی خواهد کرد. این آزمایشات شامل موارد زیر خواهد بود:

آزمایشات تصویر برداری

در این روش از آزمایشاتی نظیر: آشعه ایکس، سونوگرافی، ام آر آی استفاده می شود.

بزل مفصل

زمانی که علت التهاب زانو به معما تبدیل شود پزشک با کشیدن آب زانو و مورد آزمایش قرار دادن آن موارد زیر را بررسی خواهد کرد:

 • بررسی احتمال وجود خون در مایع زانو
 • بررسی احتمال عفونت در مایع زانو
 • بررسی احتمال وجود کریستال ناشی از بیماری نقرس در مایع زانو

 برای آب آوردن زانو چه روش های درمانی وجود دارد؟

درمان زانو درد بسته به پیشرفت آن متفاوات خواهد بود. در ادامه به بررسی انواع درمان این عارضه خواهیم پرداخت.

بیماری های شایع مفصلی

دارودرمانی آب آوردن زانو

اگر میزان درد و تورم ناشی از آب آوردن زانو اندک باشد، پزشک درمان را در جهت دارودرمانی سوق می دهد. در این خصصوص با تجویز برخی دارو ها سعی در التیام درد و تورم خواهد داشت. این دارو ها از خانواده کورتیکواستروئیدی خواهد بود که گاها به صورت مستقیم به زانو نیز تزریق خواهد شد.

بزل مفصل

شاید با عبارت کشیدن آب زانو بیشتر آشنا باشید، بزل مفصل همان کشیدن آب زانو است که پزشک بنابر تشخیص نوع التهاب با برداشت مایع مازاد در ناحیه زانو موجب کاهش تورم، درد و همچنین کاهش فشار روی مفاصل می شود.

آرتروسکوپی

این روش با استفاده از برش روی زانو و هدایت لوله باریک برای درمان بافت های هم بند زانو استفاده می شود.

جراحی جایگزینی مفص زانو

زمانی که فرد قادر به تحمل درد ناشی از این بیماری نباشد، جراح تعویض مفصل زانو را پیشنهاد خواهد داد.

کلام آخر

زانو درد از درد های شایع بین افراد است. این دردها اگر مورد غفلت واقع شوند موجب بروز بسیاری از عوارض خواهند شد که بیمار را ناچار به طی کردن پروسه درمانی سخت و یا حتی جراحی خواهد کرد. لذا برای جلوگیری از این عوارض بهتر است با  تجربه اولین درد ها به پزشک مراجعه کنید.

 

دکتر محمدرضا مقیمی

دکتر محمدرضا مقیمی - متخصص ارتوپدی از دانشگاه علوم پزشکی ایران رئیس بخش و گروه ارتوپدی بیمارستان شهدای هفتم تیر وابسته به دانشگاه علوم پزشکی ایران  انجام بیش از پانزده هزار عمل جراحی ارتوپدی انجام بیش از ده هزار مورد عمل جراحی شامل مشکل ترین و پیچیده ترین عملهای ارتوپدی در بیماران تصادفی و مالتیپل تروما در بیمارستان شهدای هفتم تیر مشغول در بخش خصوصی در بیمارستان های مهر و اقبال مشغول انجام بیش از هزار  مورد عمل جراحی تعویض مفصل تا کنون

پاسخ

9 + هشت =

مدت زمان مطالعه ۵ دقیقه
Call Now Button