عمل پارگی رباط صلیبی

عمل پارگی رباط صلیبی

پارگی رباط صلیبی

یکی از رایج ترین آسیب های زانو پارگی رباط صلیبی (ACL) می باشد. رباط صلیبی در واقع بافتی می باشد که استخوان ها را کنار یکدیگر در زانوی شما نگه می دارد. همچنین سبب حفظ پایداری زانوی شما می شود. رابط صلیبی شما می تواند دچار کشیدگی یا پارگی شود در صورتی که شما یک حرکت ناگهانی و سریع یا چرخش شدید هنگام دویدن یا پریدن انجام دهید که اغلب این مشکل دردناک است و می تواند باعث مشکل در راه رفتن شود. بنابراین در این مقاله قصد داریم درباره عمل پارگی رباط صلیبی مطالبی را ارائه نماییم.

پارگی رباط صلیبی

پارگی رباط صلیبی

علائم پارگی رباط صلیبی

بسیاری از افراد وقتی دچار پارگی رباط صلیبی می شوند صدایی از زانوی خود می شنوند اما این مشکل برای همه اتفاق نمی افتد. شایع ترین علائم پارگی رباط صلیبی عبارتند از:

 • در صورتی که آسیب جزئی باشد ممکن است احساس درد نکنید. برخی افراد هم به هنگام ایستادن یا قرار دادن یک پا بر روی دیگری احساس درد می کنند.
 • احتمالا در 24 ساعت زانوهای شما دچار تورم می شوند. شما می توانید این تورم را با قرار دادن یخ بر روی زانوهای خود یا بالا نگه داشتن پاهای خود کاهش دهید.
 • ممکن است پس از پارگی رباط صلیبی نتوانید زانوهای خود را خم کنید.

تشخیص پارگی رباط صلیبی

دقیق ترین راه تشخیص پارگی رباط صلیبی معاینه است. در بهترین مراکز، MRI  ده تا بیست درصد در تشخیص پارگی رباط صلیبی خطا دارد که در تجربه بالینی دکتر محمدرضا مقیمی متخصص ارتوپد در تهران درصد خطای آن خیلی بیشتر است .ممکن است ACL پاره باشد و MRI سالم گزارش کند یا اینکه ACL سالم باشد ولی پارگی ذکر کند. در بسیاری از موارد نیز پارگی نسبی یا پارشیل ذکر می کند که ارزشی ندارد. در حالت کلی پس از معاینه بالینی می توان به صورت قطعی در مورد پارگی رباط صلیبی نظر داد.

عمل پارگی رباط صلیبی نیازمند مهارت بالایی می باشد. دکتر محمدرضا مقیمی متخصص ارتوپدی و جراح ارتوپد این درمان را با تخصص ویژه ای انجام می دهد. جهت مشاوره و رزرو وقت قبلی می توانید با شماره هایی که در داخل سایت است تماس حاصل فرمائید . همچنین می توانید به پیج اینستاگرام ایشان مراجعه کنید.

درمان پارگی رباط صلیبی

درمان پارگی رباط صلیبی بستگی به این دارد که چقدر صدمه دیده باشید. در اینجا برخی از گزینه های درمانی را ذکر می کنیم:

 • کمک های اولیه: در صورتی که آسیب دیدگی شما جزئی باشد ممکن است فقط به قرار دادن یخ بر روی زانوهای خود نیاز داشته باشید. پاهای خود را بالا نگه دارید و از ایستادن زیاد برای مدتی خودداری کنید. شما می توانید تورم را با قرار دادن یخ در اطراف زانوی خود کاهش دهید. همچنین استفاده از عصا می تواند به کاهش وزن شما بر روی زانوهایتان کمک کند.
 • داروهای ضدالتهاب: مصرف داروهای ضدالتهاب می تواند به کاهش درد و تورم کمک کند. همچنین جراح ارتوپد ممکن است به زانوهای شما داروهای استروئیدی تزریق کند.
 • زانوبند: برخی افراد مبتلا به پارگی رباط صلیبی می توانند به هنگام دویدن یا ورزش از زانوبند استفاده کنند. این زانوبند به عنوان محافظ از زانوهای شما مراقبت می کند.
 • فیزیوتراپی: شما ممکن است چند روز در هفته به فیزیوتراپی نیاز داشته باشید که می تواند به بازگرداندن عملکرد طبیعی زانوهای شما کمک کند. در طول جلسات فیزیوتراپی شما تمریناتی را برای تقویت عضلات اطراف زانوی خود انجام می دهید و به شما کمک می کند تا طیف وسیعی از دامنه حرکات را به دست آورید.
 • جراحی: متخصص ارتوپدی ممکن است عمل پارگی رباط صلیبی را برای بیمار انجام دهد.. در واقع جراح ارتوپد رباط صلیبی آسیب دیده شما را برمی دارد و به جای آن بافت هایی برای کمک به ایجاد یک رباط صلیبی جدید قرار می دهید. در صورت انجام فیزیوتراپی پس از 12 ماه فرد می تواند به ورزش سابق خود بازگردد.
بیش تر بخوانید
بهترین جراح تعویض مفصل زانو در تهران

نتیجه گیری

در نهایت می توان گفت پارگی رباط صلیبی قدامی از شایع ترین مشکلات زانو در میان ورزشکاران و سایر افراد می باشد که درمان آن با توجه به شدت آسیب دیدگی متفاوت می باشد. در برخی موارد هم عمل پارگی رباط صلیبی مورد نیاز می باشد.

سایر خدمات دکتر محمدرضا مقیمی جراح ارتوپد در تهران:

تعویض مفصل زانو

تعویض مفصل لگن

تعویض مفصل مچ دست

درمان آرتروز

دکتر محمدرضا مقیمی

دکتر محمدرضا مقیمی - متخصص ارتوپدی از دانشگاه علوم پزشکی ایران
 • رئیس بخش و گروه ارتوپدی بیمارستان شهدای هفتم تیر وابسته به دانشگاه علوم پزشکی ایران 
 • انجام بیش از پانزده هزار عمل جراحی ارتوپدی
 • انجام بیش از ده هزار مورد عمل جراحی شامل مشکل ترین و پیچیده ترین عملهای ارتوپدی در بیماران تصادفی و مالتیپل تروما در بیمارستان شهدای هفتم تیر
 • مشغول در بخش خصوصی در بیمارستان های مهر و اقبال مشغول
 • انجام بیش از هزار  مورد عمل جراحی تعویض مفصل تا کنون

پاسخ

20 + 19 =

مدت زمان مطالعه ۴ دقیقه
Call Now Button