مراقبت های پس از تعویض مفصل زانو

مراقبت های پس از تعویض مفصل زانو

عمل تعویض مفصل زانو چیست؟

چه اقداماتی پیش از تعویض مفصل زانو مورد نیاز می باشد؟

مراقبت های پس از تعویض مفصل زانو چیست؟

بسیاری از افرادی که عمل تعویض مفصل زانو را انجام داده اند در رابطه با مراقبت های پس از تعویض مفصل زانو از جراح ارتوپد خود سوالاتی را می پرسند به همین دلیل لازم دیدیم در این مقاله درباره مراقبت های لازم پس از تعویض مفصل زانو مطالبی را برای شما ارائه نماییم پس در ادامه با ما همراه باشید.

مراقبت-پس-از-تعویض-مفصل-زانو

مراقبت-پس-از-تعویض-مفصل-زانو

تعویض مفصل زانو

جراحی تعویض مفصل زانو نوعی جراحی پیچیده می باشد که نیاز است توسط متخصص ارتوپد باتجربه و حاذق انجام گیرد. تعویض مفصل زانو می تواند باعث بهبود درد در بیماران شود و علاوه بر آن می تواند موجب بهبود عملکرد مفاصل زانو شود. در این روش جراح ارتوپد قسمت هایی از مفصل زانو که دچار آسیب دیدگی یا سائیدگی شده باشد را بر می دارد و یک مفصل مصنوعی زانو را جایگزین آن می کند.

پروتزهای مصنوعی مفصل زانو در اندازه های مختلفی ساخته می شوند که متخصص ارتوپدی با توجه به عواملی مانند سن، وزن، اندازه زانو و… بهترین نوع پروتز را برای بیمار استفاده می کند.

دلایل تعویض مفصل زانو

عمده ترین علت تعویض مفصل زانو وجود درد شدید در زانوها می باشد و اغلب افرادی که نیاز به این جراحی دارند به هنگام راه رفتن، بالا یا پایین رفتن از پله ها و حتی در حالت نشستن هم درد شدیدی در زانوهای خود دارند که جراحی تعویض مفصل زانو می تواند باعث کاهش درد و بهبود زندگی آنها شود.

بیش تر بخوانید
بهترین جراح دیسک کمر با لیزر

اقدامات لازم قبل از جراحی تعویض مفصل زانو

بهتر است در صورتی که از داروها یا مکمل های خاصی استفاده می کنید قبل از جراحی تعویض مفصل زانو این موضوع را با جراح ارتوپد خود در میان بگذارید. همچنین اغلب نیاز است تا چند ساعت قبل از عمل ناشتا باشید.

جراحی تعویض مفصل زانو  نیازمند مهارت بالایی می باشد. دکتر محمدرضا مقیمی متخصص ارتوپدی و جراح ارتوپد این درمان را با تخصص ویژه ای انجام می دهد. جهت مشاوره و رزرو وقت قبلی می توانید با شماره هایی که در داخل سایت است تماس حاصل فرمائید . همچنین می توانید به پیج اینستاگرام ایشان مراجعه کنید.

مراقبت های پس از تعویض مفصل زانو

پس از جراحی تعویض مفصل زانو نیاز است بیماران نکاتی را رعایت کنند تا بهبودی سریعتر حاصل شود. دکتر محمدرضا مقیمی جراح ارتوپد در تهران نکات زیر را همواره به بیماران خود توصیه می کنند:

1- بهتر است پیش از جراحی عصا یا واکر مناسبی را برای خود آماده نمایید زیرا تا چند هفته پس از عمل باید با استفاده از عصا یا واکر راه بروید.

2- یک روز پس از جراحی تعویض مفصل زانو، بیمار می تواند به آرامی شروع به راه رفتن کند که این موضوع در روند بهبودی تاثیر بسزایی دارد.

3- تا حد امکان سعی کنید از پله ها زیاد بالا و پایین نروید.

4- بهتر است تا مدتی از توالت فرنگی استفاده نمایید.

5- پانسمان باید به صورت روزانه عوض شود و هنگام استحمام حتما از پانسمان های ضد آب استفاده نمایید.

بیش تر بخوانید
روماتیسم مفصل

6- بیمار پس از دو هفته باید با جراح ارتوپد برای معاینه مراجعه نماید و معمولا در همین زمان هم فیزیوتراپی شروع می شود.

نتیجه گیری

جراحی تعویض مفصل زانو از پیچیده ترین عمل های جراحی می باشد که بیمار علاوه بر انتخاب بهترین جراح ارتوپد باید به مراقبت های پس از تعویض مفصل زانو هم دقت نماید تا بهبودی زودتر حاصل شود.

سایر خدمات دکتر محمدرضا مقیمی متخصص ارتوپدی در تهران:

تعویض مفصل لگن

اصلاح زانوی پرانتزی

آرتروسکوپی زانو

دکتر محمدرضا مقیمی

دکتر محمدرضا مقیمی - متخصص ارتوپدی از دانشگاه علوم پزشکی ایران
  • رئیس بخش و گروه ارتوپدی بیمارستان شهدای هفتم تیر وابسته به دانشگاه علوم پزشکی ایران 
  • انجام بیش از پانزده هزار عمل جراحی ارتوپدی
  • انجام بیش از ده هزار مورد عمل جراحی شامل مشکل ترین و پیچیده ترین عملهای ارتوپدی در بیماران تصادفی و مالتیپل تروما در بیمارستان شهدای هفتم تیر
  • مشغول در بخش خصوصی در بیمارستان های مهر و اقبال مشغول
  • انجام بیش از هزار  مورد عمل جراحی تعویض مفصل تا کنون

پاسخ

چهار × 3 =

مدت زمان مطالعه ۴ دقیقه
Call Now Button