اوزون تراپی زانو

اوزون تراپی زانو

از شایع ترین بیماری های مرتبط به مفاصل آرتروز زانو می باشد که به علت شیوع بالای آن قصد داریم در این مقاله به بررسی آن بپردازیم پس در ادامه با ما همراه باشید.

ساختار مفصل زانو

زانو یکی از مهمترین مفاصل تحمل کننده وزن بدن می باشد به طوری که نقش عمده ای در تحرک و به طبع در تمام فعالیت های بدنی می تواند داشته باشد و تخریب در آن علاوه بر بروز درد در فرد می تواند در کیفیت زندگی او نیز تاثیر نامطلوبی داشه باشد.

اوزون-تراپی-زانو

اوزون-تراپی-زانو

آرتروز زانو چیست؟

حدود ۸۰ درصد افراد بالای ۶۰ سال به درجات متفاوتی به آرتروز زانو مبتلا هستند. آرتروز زانو یک بیماری تخریبی می باشد که به صورت طبیعی در سنین خاصی بروز می کند بنابراین سن، اصلی ترین علت آرتروز  می باشد. از آنجایی که این بیماری سبب تخریب غضروف مفصل می شود و فرد در این حالت دچار درد شدیدی در مفاصل زانو می شود که می تواند در کیفیت زندگی او تاثیر بسزایی داشته باشد، در این صورت فرد عملکرد خود را به تدریج در خانواده و شغل خود از دست می دهد که در نهایت به مصرف مسکن روی می آورد که عوارض جانبی خود را نیز به همراه دارد. بنابراین از این لحاظ درمان آرتروز حائز اهمیت می باشد.

اوزون تراپی زانو نیازمند مهارت بالایی می باشد. دکتر محمدرضا مقیمی متخصص ارتوپدی و جراح ارتوپد این درمان را با تخصص ویژه ای انجام می دهد. جهت مشاوره و رزرو وقت قبلی می توانید با شماره هایی که در داخل سایت است تماس حاصل فرمائید . همچنین می توانید به پیج اینستاگرام ایشان مراجعه کنید.

درمان آرتروز زانو

درمان های متفاوتی برای درمان آرتروز زانو وجود دارد که برخی از آنها درمان های فیزیکی به صورت قدم به قدم هستند که می تواند به فرد در کاهش درد و بازسازی مفاصل کمک کند.

در مراحل پیشرفته آرتروز زانو ممکن است نیاز به تعویض مفصل زانو باشد که در سنین خاصی قابل انجام است. علاوه بر آن می توان درمان های کم تهاجمی و با وسعت کمتر برای  آرتروز زانو انجام داد که دوره نقاحت کوتاه تری نیز داشته باشد و بتواند عملکرد طبیعی خود را در فعالیت های روزانه خود به راحتی داشته باشد.

همچنین در موارد پیشرفته درمان هایی مانند اوزون تراپی زانو نیز قابل انجام می باشد که اوزون تراپی در واقع باعث افزایش اکسیژن رسانی، افزایش جریان خون و ترمیم مفاصل زانو شده و در نهایت باعث افزایش عملکرد فرد تا حد بالایی می شود.

در حال حاضر روز به روز درمان هایی نوین با عوارض کمتری در علم ارتوپدی ایجاد می شود تا فرد عملکرد اصلی مفصل  خود را به دست آورد.

اوزون تراپی چیست؟

اوزون یک مولکول سه اتمی اکسیژن می باشد که در موارد مختلفی از آن استفاده می شود و حتی در صنعت نیز کاربرد واژه ای دارد. در علم پزشکی نیز متخصص ارتوپدی، تزریقات موضعی خاصی با اوزون تراپی انجام می دهد که به خصوص با انجام تزریق داخل مفصل اثرات خاصی درون مفصل ایجاد می شود که در نهایت به فرد کمک می کند تا:

  • اکسیژن رسانی بافتی به داخل مفصل زانو افزایش یابد.
  • خونرسانی به مفصل افزایش یابد.
  • تحریک سلول هایی که باعث ترمیم مفصل زانو می شوند.

مراحل اوزون تراپی زانو

  • اوزون تراپی روشی سرپایی می باشد که در این روش درمانی ابتدا گاز اوزون توسط جراح ارتوپد به داخل مفصل تزریق می شود. این تزریق کاملا بدون درد است.
  • پس از چندین ساعت بیمار علائم بهبود را در مفصل خود مشاهده می کند.
  • همچنین تعداد جلسات اوزون تراپی بسته به وضعیت شدت تخریب مفاصل متفاوت می باشد ولی معمولا برای بهبودی نسبی ۳ جلسه مورد نیاز می باشد.

نتیجه گیری

اوزون تراپی زانو درمانی سرپایی و کم تهاجمی است که فرد پس از آن نیازی به بستری شدن ندارد و عوارض بسیار محدودی را نیز دارد. اوزون تراپی باید با تشخیص جراح ارتوپد انجام گیرد چون ممکن است برای برخی بیماران منفعتی نداشته باشد و درمان های جراحی مانند تعویض مفصل زانو برای آنها کاربردی باشد.

پاسخ

3 × 2 =

Call Now Button