آب آوردن زانو خطرناک است؟

آب آوردن زانو خطرناک است؟

مقاله پیش رو از دکتر محمد رضا مقیمی، متخصص ارتوپدی در باب تشریح ” عارضه آب آوردن زانو و خطرات آب آوردن زانو ” را می خوانید:

از نشانه تا درمان آب آوردن زانو

اینکه دردهای مفصلی دیگر سن و سال نمی شناسند علت شناسی ای می خواهد طول و دراز، با قرار گرفتن در سرازیری سن با درد های مفصلی مانند کمر درد، پا درد، و درد های رایج این چنینی مواجه می شدند. اما امروزه بسیاری از افراد جوان نیز با این درد ها دست و پنجه نرم می کنند. علت را در چه می بینید؟ به نظر می رسد سبک زندگی و تغذیه نامناسب می تواند علت اصلی در ایجاد پدیده کاهش سن ابتلا به بیماری های مفصلی باشد.

آب-آوردن-زانو

با این حال مهم ترین اقدام در این زمینه یافتن راه حلی مناسب برای پیشگیری از چنین عارضه ها است. امروز در این مقاله به یکی از رایج ترین درد های مفصلی که با نام آب آوردن زانو در زبان ها می چرخد می پردازیم. بر آنیم که صرف نظر از علت یابی سن ابتلا به این بیماری  به علائم و راه های درمان آن بپردازیم. اگر شما خواننده عزیز به این درد مبتلا هستید خواندن این مقاله را  از دست ندهید:

آب آوردن زانو چه عارضه ای است؟

زمانی که مایعات در اطراف و یا داخل مفصل زانو تجمع می  کند، اصلاحا به آن آب آوردن زانو می گویند. این عارضه می تواند علل مختلفی داشته باشد که در ادامه به بررسی آن ها خواهیم نشست. آب آوردگی زانو معمولا به تورم آن ختم می شود، علامتی شایع که تشخیص این عارضه را به همراه خواهد داشت.

علت به وجو آمدن آب آوردن زانو

عارضه آب آوردن زانو بنا به پیشرفت آن می تواند فرد را با علائم متفاوتی رو به رو می کند. که نتیجتا بیماران با تحلیل مفاصل و آسیب مفصل و در نهایت نرمی استخوان مواجه خواهد ساخت. اما علت به وجود آمن این بیماری چیست؟

چه عواملی می تواند بروز این عارضه را تشدید و فرد را در معرض ابتلا به آن قرار دهد؟

از علت های شایع آب آوردن زانو می توان موارد زیر را نام برد:

آسیب و ضربه به زانو: این علت که جز رایج ترین علل ابتلا به این عارضه است متوجه مواردی نظیر: شکستگی استخوان ها، پارگی مینیسک و همچنین پارگی رباط ها می شود. بعد از هر یک از این موارد زانوان آسیب دیده با آب اوردگی و تورم مواجه خواهد شد.

زمانی که بیمار با یکی از این عوامل مواجه شد باید به سرعت به پزشک مراجعه کرده و در صدد درمان آن برآید.

بیماری های شایع مفصلی

در ادامه به ارتباط این عارضه با بیماری های شایع مفصلی خواهیم پرداخت:

آرتوروز زانو: آرتوروز زانو به عنوان یکی دیگر از علل شایع آب آوردن زانو شناخته می شود. آرتوز زانو اغلب ایجاد آب در مفاصل کرده و تورم و درد رابه همراه خواهد داشت.

التهاب بورسیت: جالب است بدانید که در سرتا سر  بدن کیسه های حاوی موادی به نام بورس وجود دارد که نقش حفاظتی برای مفاصل را ایفا می کنند. زمانی که این کیسه ها دچار مازاد مایعات شوند ایجاد درد و تورم خواهد کرد که در ناحیه زانو موجب آب آوردیگی خواهد شد.

نقرس: این بیماری که اغلب به بیماری افراد متمول نیز معروف است به علت تجمع اسید اوریک در مفاصل ایجاد می شود. این عارضه نیز موجب درد و تورم در ناحیه مفاصل زانو خواهد شد که موجب تحمیل درد بسیار برای فرد بیمار می شود.

روماتیسم مفصلی: بیماری دیگری که موجب بروز آب آوردن زانو خواهد شد، روماتیسم است. این بیماری که ناشی از نوعی اختلال خود ایمنی نیز است موجب بروز درد، تورم، التهاب و قرمزی در ناحیه زانو می شود. روماتیسم معمولا بیماری قرینه ای بوده، به این صورت که با ابتلای مفصل زانوی چپ مفاصل زانوی راست نیز درگیر خواهد شد.

تمور ها: تومور ها نیز می توانند علت زمینه ساز برای ابتلا به آب آوردن زانو شوند.

علائم و نشانه های آب آوردن زانو

زمانی که زانو دچار آب آوردگی می شود، بدیهی است که فرد بیمار با تورم قابل توجهی در زانو مواجه شود. در صورتی که این عارضه در یک زانو ایجاد شود این تفاوت در ظاهر زانوان چشمگیر تر خواهد بود.

از علائم شایع این عارضه می تواند به طور کلی به احساس گرما، قرمز شدن پوست، سفتی و ناتوانی در حرکت دادن زانو اشاره کرد.

درمان-آب-آوردن-زانو

در چه مواقعی باید برای آب آوردن زانو به پزشک مراجعه کرد:

اگر شما با این علائم مواجه شدید شانس ابتلا به به عارضه بالا خواهد بود، لذا باید در اولین فرصت به بهترین جراح زانو درد مراجعه کنید:

  • عدم تقارن در زانوها و مشاهده ورم بیش از حد
  • عدم توانایی در خم و راست کردن زانو
  • احساس درد غیر قابل تحمل در ناحیه زانو
  • ضعف در ناحیه زانو
  • قرمز شدن پوست زانو
  • بالا بودن دمای بدن
  • التیام نیافتن درد ها با گذشت ۳ روز

عارضه آب آوردن زانو چگونه تشخیص داده می شود؟

در مواقعی پزشک تنها با معاینه می تواند علت این عارضه را تشخیص دهد. اما در زمانی که تشخیص مشکل باشد با تجویز آزمایشات مختلف علت آن را بررسی خواهد کرد. این آزمایشات شامل موارد زیر خواهد بود:

آزمایشات تصویر برداری

در این روش از آزمایشاتی نظیر: آشعه ایکس، سونوگرافی، ام آر آی استفاده می شود.

بزل مفصل

زمانی که علت التهاب زانو به معما تبدیل شود پزشک با کشیدن آب زانو و مورد آزمایش قرار دادن آن موارد زیر را بررسی خواهد کرد:

  • بررسی احتمال وجود خون در مایع زانو
  • بررسی احتمال عفونت در مایع زانو
  • بررسی احتمال وجود کریستال ناشی از بیماری نقرس در مایع زانو
درمان بیماری های ارتوپدی نیازمند مهارت بالایی می باشد. دکتر محمدرضا مقیمی ،متخصص ارتوپدی و جراح ارتوپد این درمان را با تخصص ویژه ای انجام می دهد. جهت مشاوره و رزرو وقت قبلی می توانید با شماره هایی که در داخل سایت است تماس حاصل فرمائید . همچنین می توانید به پیج اینستاگرام ایشان مراجعه کنید.

درمان عارضه آب آوردن زانو

درمان زانو درد بسته به پیشرفت آن متفاوات خواهد بود. در ادامه به بررسی انواع درمان این عارضه خواهیم پرداخت:

دارودرمانی آب آوردن زانو

اگر میزان درد و تورم ناشی از آب آوردن زانو اندک باشد، پزشک درمان را در جهت دارودرمانی سوق می دهد. در این خصصوص با تجویز برخی دارو ها سعی در التیام درد و تورم خواهد داشت. این دارو ها از خانواده کورتیکواستروئیدی خواهد بود که گاها به صورت مستقیم به زانو نیز تزریق خواهد شد.

بزل مفصل

شاید با عبارت کشیدن آب زانو بیشتر آشنا باشید، بزل مفصل همان کشیدن آب زانو است که پزشک بنابر تشخیص نوع التهاب با برداشت مایع مازاد در ناحیه زانو موجب کاهش تورم، درد و همچنین کاهش فشار روی مفاصل می شود.

آرتروسکوپی

این روش با استفاده از برش روی زانو و هدایت لوله باریک برای درمان بافت های هم بند زانو استفاده می شود.

جراحی جایگزینی مفص زانو

زمانی که فرد قادر به تحمل درد ناشی از این بیماری نباشد، جراح جایگزین زانو به وسیله جراحی را پیشنهاد خواهد داد.

نکته پایانی

زانو درد از درد های شایع بین افراد است. این دردها اگر مورد غفلت واقع شوند موجب بروز بسیاری از عوارض خواهند شد که بیمار را ناچار به طی کردن پروسه درمانی سخت و یا حتی جراحی خواهد کرد. لذا برای جلوگیری از این عوارض بهتر است با  تجربه اولین درد ها به پزشک مراجعه کنید.

پاسخ

3 × 2 =

Call Now Button